Ti nejlepší to vědí. Je čtvrtek dopoledne a břeclavské učiliště v Sovadinově ulici je centrem kadeřnické soutěže.

„Jde vlastně o výběr těch nejlepších, kteří nás budou reprezentovat na republikových a mezinárodních soutěžích. Mladí si musí vybrat modely, modelky a zvládnout účes na zadané téma,” říká mistrová Jindřiška Kachyňová.

Zadání letos zní: moderna.

Perfektní

Čtyři místnosti jsou v té chvíli plné kadeřníků a kadeřnic. V rukou střídají nůžky, laky a další potřeby, bez kterých neobejdou. Účesy musí být perfektní. K tomu je třeba důkladná příprava. Pro radu si přichází například sedmnáctiletý Jaroslav Starovič.

„Moje sestra je také kadeřnice a v podstatě mě k oboru přivedla ona. Kamarádi a známí mě v rozhodnutí podporovali. Byla to pro mě jasná volba,” vypráví mladík, jenž by se v budoucnu rád stal součástí špičkového salonu. Nejlépe v Brně či Praze.

„Jemu by se to podařit mohlo, je talentovaný. Zájem o obor je stále velký, ale uchytit se podaří opravdu jen těm nejlepším. Asi deseti z třicetičlenné třídy,” míní Kachyňová.

Zbývá deset minut do konce. Poslední úpravy. Moment, ještě zpevnit. A konec. Zatímco kadeřníci odchází, modelky a modelové zůstávají sedět v křeslech. Musí. Za jejich zády se střídají tři mistrové, které hodnotí nápaditost a provedení jednotlivých účesů. Přísně.

„Trochu jsem věděla do čeho jdu, den předtím jsme se radili. Mám teď novou barvu a hodně rovné vlasy, na což nejsem zvyklá. Výsledek se mi líbí a byla bych s ním spokojená, i kdyby mi jej vytvořili v kadeřnictví, kde bych zaplatila,” tvrdí Yvona Kadlecová v roli jednodenní modelky.

Také poradí

Holiči a kadeřníci patří odjakživa ke sběratelům lidských příběhů. Ví, co kdo zažil a co koho trápí. A mnohdy poradí. Tahle práce rozhodně nejde dělat se zašklebeným obličejem.

„Musí to být člověk otevřený, usměvavý, ochotný, s fantazií a šikovnýma rukama,” říká Kachyňová.

Bývalé žáky a dnes úspěšné kadeřníky sleduje dál. Za posledních deset let jich bylo v každé třídě několik.

„Někteří se umí ozvat a zastavit. Na oplátku přiučí zase něco nás,” dodává s úsměvem.

Hodiny odbíjí zhruba dvě hodiny odpoledne a výsledky ukazují na nejlepší. Absolutní vítězkou se stala Nikola Kaiserová. Mezi oceněnými jsou také Jaroslav Stavarič, Denisa Poláková a Žaneta Mikulancová.