Nový hotel na hranicích, relaxace v burčákové koupeli i rozšířená síť cyklostezek. Také tyto projekty podpoří na Břeclavsku evropské peníze. Částky jdou do desítek milionů korun.

„Už stavíme,“ přivítal Břeclavský deník Rovnost u bývalé poštorenské celnice Antonín Nešpor. Právě on je manažerem projektu, díky kterému vznikne na hranicích nový hotelový areál. Investorka Anna Nešporová na něj získala dotaci přesahující jednatřicet milionů korun.

„U hranic máme dvě restaurace, které už léta provozujeme. A od našich hostů jsme cítili stále větší poptávku po ubytování,“ řekl Nešpor.

Součástí hotelového komplexu za padesát milionů bude také kongresová hala, dvě sauny, solární jeskyně, kadeřník, masérka a stylová vinárna. Vše má být hotové za deset měsíce, tedy do konce roku. „Už máme podepsané smlouvy s českými i rakouskými partnery, například s golfovým klubem v Poysdorfu,“ prozradil Nešpor.

Ke čtyřhvězdičkovému hotelu se čtyřiašedesáti lůžky bude patřit i naučná stezka Františkův rybník s informačními panely, odpočívadlem a bezbariérovou vyhlídkou.

V boji o evropské peníze uspěl rovněž lednický My hotel. Na přístavbu a rozšíření služeb získali jeho majitelé bezmála čtyřiačtyřicet milionů korun. „Chceme přistavět nové křídlo s šestadvaceti pokoji, fitness a wellness službami v přízemí a také venkovním bazénem,“ sdělil spolumajitel hotelu Petr Cibulka.

Vizualizace: Hotel Celnice - Poštorná

Součástí nabídky má být také relaxační a ozdravná vínoterapie. Používají se při ní vinné produkty, například vylisované střapiny, vinné kaly, ale i samotné víno nebo burčáková koupel. „Už se na to připravujeme, máme pětihektarovou ekovinici,“ pokyvoval hlavou Cibulka.

Nejprve ale musí vyřešit nečekané problémy s penězi. „Krize je znát, od podzimu se s námi ani jedna banka nebaví. My ale dostaneme dotaci i DPH proplaceno až zpětně, po kolaudaci. Navíc třicet milionů musíme doplatit ze svého. Je to problém. Zatím netuším, jak ho budeme řešit,“ posteskl si Cibulka s tím, že mezním termínem je podzim 2011.

To město Velké Bílovice, které dostalo šest milionů na cyklostezky, začne s jejich budováním už v dubnu. „Uvidíme, co nám počasí dovolí. V červnu bychom každopádně chtěli být hotoví,“ podotkla starostka Marie Vlková.

Projekt zahrnuje jednu novou, téměř kilometr dlouhou cyklostezku mezi vinicemi, která povede až k velkobílovickým sklepům. Za evropské peníze ale město opraví i rozbitý úsek velkopavlovické stezky ve svém katastru.

„Necháme položit nové asfaltové povrchy. Bude to výborné i na kolečkové brusle,“ těší se starostka města, které doplatí půl milionu korun ze svého. „Je to výhodná dotace. Ani jsme nepočítali, že uspějeme. Podařilo se to až napodruhé, v první výzvě smetli náš projekt ze stolu,“ přiznala Vlková.