Po šesti letech u strážníků v Brně a stejné době u kolegů v Břeclavi se rozhodl pro změnu. „Poslední měsíce jsem přemýšlel, jestli mám ještě této práci co dál dát. Dospěl jsem k tomu, že jsem ze sebe vydal maximum. Chtěl jsem tady nechat svůj malý otisk, snad se mi to podařilo,“ vysvětluje muž, jenž byl také spojkou mezi strážníky a novináři.

K odchodu pomohla i zajímavá nabídka ze soukromé sféry. Čeká ho zásadní změna. Jeho novým zaměstnavatelem bude firma zabývající se zabezpečením osobních údajů na internetu. „Tento rok měl být podle čínského kalendáře zlomový. Nikdy jsem těmto věcem nevěřil, ale opravdu byl zlomový pro mě i řadu lidí,“ odkrývá Novák.

Změní také bydliště. Jak počítá, už asi podesáté. Jen v Břeclavi bydlí už na třetím místě. „Město mi bude chybět, přirostlo mi k srdci. Budou mi scházet lidé, které jsem poznal mimo služebnu i ti na služebně, mí kolegové. A vzruch v práci. To, že nevíte, co bude za minutu. Hned požár, hned převoz někoho na záchytku,“ přibližuje Břeclavan.

A po čem se mu naopak stýskat nebude? „Možná nezažiju v nové práci tolik střetů s lidskou hloupostí, blbostí a nadutostí,“ přemýšlí Novák.

Až naposledy zavře dveře od své kanceláře, moc toho s sebou domů nevezme. „Budu odcházet s jednou dvěma krabicemi, s nimiž jsem přišel,“ dodává.