Zajeďte dozadu! Pospěšte si, na místě jsou dva zranění! Před břeclavským zámkem stojí zaparkované policejní auto. Strážci zákona živě gestikulují a žádají kolemjdoucí, aby se drželi zpátky. Za zvuku sirén postupně k nedalekému zimnímu stadionu přijíždí hned několik hasičských aut a také posádka záchranářů.

„Na zimním stadionu unikl čpavek!“ křičí rozrušeně do telefonu jeden ze zaměstnanců. Jeho oznámení je však ve čtvrtek ráno pouze fiktivní. Složky integrovaného záchranného systému kraje se totiž účastní velkého taktického cvičení. „Jedná se skutečně jen o nácvik reálného zásahu, v tomto případě jde o únik čpavku. Jednu osobu budeme vynášet z hostelu, který je na stadionu v provozu, druhým zraněným pak bude strojník v podobě figuríny. Toho budeme vytahovat z chladícího kanálu,“ přibližuje velitel břeclavských hasičů Tomáš Havlík.

Zraněnou labuť ošetřovali záchranáři v Hlohovci. Měla tržnou ránu na zobáku.
Premiéra pro záchranáře z Rajhradu. Labuti sešili ránu u rybníka v Hlohovci

Hasiči zasahují jak v dýchací technice, tak ve speciálních oblecích. Čpavek je totiž nebezpečný bezbarvý štiplavý plyn, který dokáže vážně poškodit sliznici. „Do tří procent ho člověk cítí, nad tři procenta již necítí vůbec nic,“ zmiňuje při pohledu na sehraný tým v akci správce stadionu Ivo Gabriška.

Figurínu zachráněného vynášejí hasiči z útrob strojovny. Pomalu ji vkládají kvůli dekontaminaci do připravené vany. „Jde jen o rychlou dekontaminaci, je totiž potřeba pacienta co možná nejrychleji předat záchranářům. Zasahující hasiči oproti tomu projdou dekontaminací důkladnou,“ popisuje Štěpán Komosný, krajský specialista integrovaného záchranného systému.

Vinohrad. Ilustrační foto
Hibernal a Pálava v kurzu: Jsou snadno rozpoznatelné, míní someliér z Valtic

Pro tyto účely je připravený speciální stan. V něm každý z hasičů stráví několik minut důkladným nanášením dekontaminačního prostředku. O jaký půjde, je vždy na rozhodnutí chemické laboratoře. „Závisí to na tom, s jakou chemikálií či látkou přišli hasiči do kontaktu,“ vysvětluje Komosný.

K úniku čpavku, který slouží jako přírodní chladivo pro zajištění provozu ledové plochy, by teoreticky mohlo na zimním stadionu opravdu dojít. „Vlivem stárnutí technologií se do podobné situace můžeme dostat. Může docházet k větší frekvenci drobných poruch, které mohou v krajním případě vyústit i v nějakou větší havárii. Proto chceme být připraveni a vědět, jak se k takové události postavit,“ zdůvodňuje Radek Hrdina, ředitel městské příspěvkové organizace Tereza Břeclav, jež má správu stadionu na starosti.

Podobná cvičení chtějí Břeclavští opakovat pravidelně. Mimo jiné třeba i na místním koupališti.