Kormorán malý má malý zobáček a je zbarvený trochu do hnědo-bronzova. „Do roku 1990 byl v České republice zastižený pouze třikrát, od roku 2009 počet záznamů vzrůstá v souvislosti s tím, že jeho hnízdní populace se ve velké části Evropy zvyšuje. Nejvíce jich hnízdí v deltě Dunaje," přiblížil Horal.

V létě letošního roku se tito kormoráni objevili v České republice v nevídaných počtech. „Při letošním záletu se vyskytovali v jižních, středních a severních Čechách i na střední Moravě, zdaleka největší počet se jich však stále zdržuje na jižní Moravě," vyjmenoval Horal.

Výtěžek z prodeje kalendáře Hrdinové z Tornádova poputuje na transparentní účet. Peníze z něj poslouží k vybavení pokojů dětí, které na konci června živel zničil.
Díky Hrdinům z Tornádova vybaví pokoj dětem, jejichž rodiny stihla pohroma

Jsou vidět právě především na střední nádrži vodního díla Nové Mlýny, ve stejnojmenné ptačí oblasti a současně v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. „Zatímco přes den loví potravu na řece Dyji i na vlastní nádrži, za místo společného nocování si zvolili smíšenou kolonii kormoránů a několika druhů volavkovitých ptáků na takzvaném Ivaňském ostrově Věstonické nádrže," zmínil odborník.

Na rozdíl od kormoránů velkých se podle odborníků kormoráni malí ke spánku neukládají na vysokých stromech, ale především v hustých nízkých vrbách v jižní části ostrova. „Jejich večerní slet je úchvatným zážitkem pro každého milovníka přírody a lze jej pěkně pozorovat z rozšířeného místa u výpusti z horní do střední nádrže na nedávno zbudované cyklostezce," podotkl Horal.