Výroba věnce, jehož základ tvoří kovová konstrukce a prořezané réví z keřů vinné révy, vzala tvůrkyním asi dvacet hodin práce. „Podobný věnec jsem viděla na adventních trzích v Brně. Napadlo mě, že by se skvěle hodil k našemu betlému a nové dřevěné zvoničce,“ zdůvodnila starostka obce Jaroslava Mikáčová.

Autorky obřího adventního věnce nejprve zvažovaly, zda konstrukci věnce nevyplnit slámou a neomotat pletivem. „No a pak můj manžel, vinař, stříhal vinohrad, tuším to byla odrůda Hibernal, a myšlenka omotat konstrukci právě rývky byla na světě,“ popisovala Sasínková.

Prodej vánočních stromků. Ilustrační foto
Vánoční jedle, či smrk? Na levné s pilkou, lidé mají zájem i o dovoz domů

Réví dámy ohýbaly a ovazovaly drátky. K dozdobení pak využívaly tavných pistolí. Vyráběly dokonce i svíčky. „Tělo svíčky je z polystyrenu a plamínek je plechový. Ten jsme pak omotaly světelným drátkem. Každou adventní neděli pak paní starostka rozsvítí o jednu svíčku více,“ usmívala se Valová.

Těsně před dokončením tvůrkyním práci ztížilo sněžení. „Věnec jsme měly ve dvoře obecního úřadu, v pátek před první adventní nedělí začalo hustě sněžit. No a když jsme v sobotu přišly, celý byl pokrytý sněhem. Nezbylo nám tak nic jiného než si z domu přinést fény, navléct si rukavice a celý věnec očistit a vyfénovat, abychom mohly dál zdobit. Takhle jsme ho sušily určitě hodinu,“ smály se ženy.

David Fiala, ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic
Ředitel brněnské ŘSD: Na absenci D52 ukázala oprava mostu přes Nové Mlýny

Věnec, který jen tak dveřmi neprojde, před obecní úřad vynášeli ve čtyřech. Pomáhali i manželé. „Protože by byla potíž s jeho uskladněním, napadlo nás, že jej po Vánocích odzdobíme, ale konstrukci ponecháme. Vzhled věnce pak vždycky přizpůsobíme ročnímu období či svátkům. O Velikonocích jej ozdobíme kupříkladu vajíčky, o vinobraní pak hrozny a podobně,“ nastínila starostka Mikáčová.

Přijít obdivovat obří věnec, vzrostlý vánoční strom, ručně vyráběný betlém, políbit se pod jmelím nebo si něco přát při cinkání zvonku v nové zvoničce mohou lidé ke strachotínskému obecnímu úřadu až do Nového roku.