Stavba začala s více než ročním zpožděním. Podle ředitele Regionálního muzea v Mikulově, které dům chystá, Petra Kubína bylo důvodem opakování veřejné zakázky na stavbu a administrativa s tím spojená.

Nové středisko vzniká také ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky a obcí Dolní Věstonice „Práce začaly hned po předání staveniště. Ostatní části projektu, například natáčení filmů, pokračují už delší čas. Počítáme, že Dům přírody Pálavy otevřeme v příští sezoně," řekl Kubín. Přesný termín ještě podle něj určený není. Předpokládá, že to bude květen nebo červen.

Z místního archeologického muzea plánují v Dolních Věstonicích vytvořit Dům přírody. Unikátní výstavní prostory mají být i pod jezírkem.
Dům přírody Pálavy: už měl být hotový, stavba začne v červenci

Současná budova je památkově chráněná. Nejzásadnější změnou je suterénní přístavba v zadní části parcely, v níž bude expozice. „Dosavadní dvůr bude zastřešený a nově se v něm bude nacházet pokladna. Funkčně se promění i interiér dosavadní budovy. Rozšíříme sociální zázemí, nově vznikne prostor pro výukové programy," nastínil ředitel Kubín.

Například návštěvník Roman Figura vzpomněl, že muzeum zastarávalo, už když chodil na základní školu. „Náš region je plný zajímavostí a mnoho z nich má mezinárodní věhlas. Je důležité proto budovat důstojnou infrastrukturu pro návštěvníky," reagoval muž na chystané změ. Má rád, když při prohlídce nového místa bývá překvapený.

Lednický zámek.
Notoricky známá místa i skryté perly. Inspirujte se k návštěvě jižní Moravy

Výstavní prostor je omezený velikostí budovy a parcely, na níž se nachází. Proto bylo podle Kubína z hlediska tvorby scénáře a návrhu architektury expozice velmi náročné volit výběr exponátů či modelů, aby o krajině Pálavy řekly vše podstatné. „A také, aby se vyhnuly doslovnosti a nechaly pracovat návštěvníkovu imaginaci a zvídavost. Stavba bude výjimečná právě tím, jak dokáže na relativně malé ploše skloubit všechna tato zadání," poznamenal.

Po dobu stavby bude omezený provoz v bezprostředním okolí. Důvodem je zajištění bezpečnosti pro kolemjdoucí. „Mezi Hlavní a Školní ulicí máme tři průchozí uličky a ta, kde je muzeum, bývá nejfrekventovanější, protože vede ke škole. Děti místo musí obcházet. Není to daleká cesta, ale ze začátku se děti loudaly a párkrát jim pak ujel autobus, protože některé časy jsou dost napjaté. Nicméně se to už urovnalo," sdělila dolnověstonická starostka Jaroslava Rajchlová.

Z místního archeologického muzea plánují v Dolních Věstonicích vytvořit Dům přírody. Unikátní výstavní prostory mají být i pod jezírkem. Vizualizace: Regionální muzeum Mikulov
Náročnější práce kvůli stáří budovy. Dům přírody Pálavy bude nakonec dražší

Kvůli zdražení stavebních materiálů se navýšil rozpočet stavby. „Vzhledem k tomu, že zbývá ještě vysoutěžit některé dílčí zakázky, není přesná celková suma jistá. Předpokládáme ovšem, že celkové náklady budou činit přibližně dvaasedmdesát milionů korun," vyčíslil Kubín. Stavbu podpořil Jihomoravský kraj, část výdajů má pokrýt dotace.

Dolnověstoničtí už upravili tamní náves. Náklady vyšly obec na zhruba tři miliony korun. Dominantou je kašna připomínající tvar Novomlýnských nádrží. Jak už Deník informoval, hned po dokončení se stala terčem vandalů. „Dali jsme tam kamery a od té doby se tam nic nestalo," doplnila Rajchlová.