„Jen se změnila garnitura na radnici a už se zase kupují Opely. Na autě už sice nestojí Opel Nešpor, tu firmu už pan velkopodnikatel zavřel, ale jednatelem břeclavského prodejce Opelu je člen břeclavské ódéesky. Výběr auta byla ale samozřejmě transparentní, o tom není pochyb.“ Tímto způsobem na webu Břeclavského deníku naznačoval korupci na radnici anonym podepsaný jako WF.

Narážel na nákup nového auta pro městské policisty. Zakázku získala ze tří uchazečů břeclavská firma Autocentrum hm. Její opel stál 419 tisíc korun. S prázdnou odešla pražská společnost NH Car a Vista Car se sídlem v Hodoníně. Auta, která firmy nabídly, byly za 591 tisíc a 437 tisíc korun.

Podle Elišky Windové z břeclavské radnice město vyvěšuje všechny podobné zakázky i na svých webových stránkách. „Zveřejňujeme všechny nabídky, které přišly a také jejich zhodnocení. Tedy jestli rozhodla cena nebo něco jiného,“ vysvětlila.

Komu se něco na jednání města nezdá, může se od konce loňského listopadu obrátit na takzvaný protikorupční email. Ovšem žádná taková zpráva o korupci v něm zatím neskončila.

Starosta: Chováme se transparentně

„Chováme se velmi transparentně. Není důvodu nás podezřívat z korupčního jednání. Pokud by se objevilo, jsem ochoten vyvodit z toho odpovědnost. Boj proti korupci provádíme v praxi a nijak nahlas se tím nechlubíme. Výsledky jsou na městě vidět,“ zdůraznil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý a ubezpečil: „Není důvodu k obavám, že když nahlásí nepravost, bude kvůli tomu postihovaný. Ta doba je dávno pryč, aby se tak samospráva chovala.“

Podle Windové byla diskuze na webu břeclavského deníku jediným případem, kdy lidé naznačovali korupci na radnici. Sama proto na příspěvky ohledně nákupu auta pro strážníky zareagovala. Dodala také, že správy o nepravostech se dostanou i k zástupci opozice, konkrétně předsedovi kontrolního výboru radnice Pavlu Dominikovi.

„Dlouho jsme přemýšlel, v čem spočívá transparentnost a průhlednost ohledně výběrových řízení,“ zamyslel se Dominik. Že vedení města něco zveřejní na internetu, podle jeho mínění neznamená, že je vše v pořádku. „Zveřejňuje se jen něco. Kdo se účastnil procesu výběrového řízení, ví, že naprosto zásadní věcí je vytvoření zadávací dokumentace. Ta vede k výběru vítěze. Kuchyně u starosty, místostarosty či na konkrétním odboru je nejdůležitější,“ podotkl zástupce opozičního Pro Regionu.

Vyvěšení dokumentů na úřední desku či na internet ještě podle jeho slov o transparentnosti nesvědčí. „Není to taková bomba, jak se někteří tváří. Vnímám to tak, že tím město zavírá ústa lidem, kteří nevědí, o co jde,“ je přesvědčený někdejší místostarosta Dominik.