„Antimonopolní úřad zrušil i druhé výběrové řízení. Požadovali jsme po účastnících, aby nám dali ceny za čtyřleté i šestileté období. Úřadu ale nebylo jasné, jak to budeme hodnotit. Vytýkal nám, že to není přesně řečeno," sdělil místostarosta města Jaroslav Parolek.

Ten dva různě dlouhé termíny zdůvodnil tím, že šestileté období by mohlo lépe napovědět o výhodnosti jednotlivých nabídek. „Ceny ale byly podobné, což mě dost překvapilo," přiznal.

Antimonopolní úřad rozhodl v závěru listopadu.

Už nyní je jasné, že město se pokusí vypsat výběrové řízení i potřetí. Potvrdil to také místostarosta. „Dohodneme se, jestli zvolíme čtyřleté nebo šestileté období. A budeme postupovat podle nového zákona," konstatoval.

Nová soutěž odstartuje až v dalším roce. Nejdříve v lednu. Zatím město jedná s Temposem o snížení ceny za odpadové služby. „Je to tak, zatím to ale není uzavřené," informoval Parolek.

Je paradoxem, že Tempos se opakovaného výběrového řízení neúčastnil. Firma totiž nesplňovala jednu z podmínek – za poslední tři roky tři zakázky v oblasti odpadového hospodářství za minimálně osmdesát milionů korun.

„Jestli se podmínky změní, na to nyní nejsem schopný odpovědět," reagoval Parolek na otázku, zda bude nová soutěž k Temposu vstřícnější.

Do veřejné zakázky se tak přihlásila společnost van Gansewinkel, majoritní vlastník Temposu. Vyjádření představitelů těchto společností se ale včera Břeclavskému deníku získat nepodařilo.

„Je hloupé, že firma, která tuto činnost dělá ve městě roky, nemohla splnit podmínky. Je otázka, jestli byla důvodem neznalost, nebo něco jiného," komentoval již dříve překvapivé podmínky předcházející soutěže ředitel společnosti van Gansenwinkel Milan Černošek.

Část opozice spekuluje o tom, že radnice chce založit městské technické služby. A Tempos, jehož je dnes město menšinovým akcionářem, poslat po letech hospodaření s odpady v okresním městě „k šípku".

„Osobně bych se do žádných experimentů nepouštěl. Myslím si, že když má město významný podíl ve dvou firmách, které se odpadem zabývají, je nesmysl zakládat další. Mimo jiné to nese velké prvotní investice," reagoval na myšlenku předseda opozičního Pro Regionu Pavel Dominik.

Téma komunálního odpadu považuje za jedno ze stěžejních. „Všichni totiž chceme mít zametené silnice, chodníky a vyvezené popelnice. Toto se dotýká všech," uzavřel Dominik, jenž označil Tempos jako firmu, která má s prací v ulicích okresního města výrazné zkušenosti.

Tempos provozuje sběrný dvůr a mimo jiné zajišťuje svoz odpadu, sběr psích výkalů, zametání chodníků nebo údržbu městských ulic.