Přijít si něco vyřídit na úřad i mezi vánočními svátky nebude na Břeclavsku žádný problém. Většina úřadů totiž bude mít úřední hodiny stejné, jak bývá v pracovní dny zvykem. Úředníci se však shodují v tom, že by se tím lidé neměli ukolébat a především nenechávat vyřizování zásadních věcí na poslední chvíli.

„Od nového roku se chystá jedna významná změna. Při podávání daňového přiznání po jednatřicátém prosinci tomu bude jinak než doposud. Zatímco teď se postupuje podle zákona o správě daní, po Novém roce je stěžejní daňový řád,“ uvedl ředitel břeclavského finančního úřadu Milan Čech.

Ten také vysvětlil, co z toho plyne pro lidi. „Nejhorší je, když lidé daňové přiznání podají pozdě. Například, když má stará babička zaplatit tři stovky a opozdí se, může už i za den prodlení zaplatit pět set korun. To je totiž nejnižší pokuta, kterou ukládá zákon,“ popsal Čech s tím, že se mu postup zdá velmi přísný a drastický.

Ředitel současně také potvrdil, že se na fungování finančního úřadu v příštím týdnu prakticky nic nezmění. „Lidé mohou přijít tak, jak jsou zvyklí, v obvyklou pracovní dobu. Jediné, co bude jinak, je Silvestr. Budeme mít otevřeno pouze do půl druhé odpoledne,“ poznamenal Čech.

K dispozici bude mezi vánočními svátky také břeclavská okresní správa sociálního zabezpečení. „Tento čtvrtek bude provoz budovy fungovat do dvou hodin odpoledne. Příští pátek, tedy na Silvestra, však bude omezený, protože dvě třetiny zaměstnanců mají dovolenou,“ nechala se slyšet ředitelka úřadu Zlatuše Máčelová s tím, že podatelna jim v každém případě sloužit bude.

Na ÚP i na Silvestra

Podobný scénář chystají mezi svátky i na břeclavském úřadu práce. „Budeme mít běžnou pracovní dobu, jakou máme doposud. Budeme tedy pracovat bez omezení. Ve čtvrtek, den před Štědrým dnem, klasicky do jedné hodiny. A na Silvestra rovněž tak. Je to normální pracovní den,“ sdělil ředitel úřadu práce Lubomír Marko.

Zoufat nemusejí ani lidé, kteří si budou potřebovat něco vyřítit na městských úřadech v Břeclavi, Pohořelicích, Hustopečích či Mikulově. Mezi vánočními svátky budou mít klasicky v úřední dny v pondělí a středu otevřeno mezi osmou a sedmnáctou či osmnáctou hodinou. V úterý a čtvrtek potom mezi osmou a čtrnáctou či patnáctou hodinou.

O Silvestru se ale na městský úřad nedostanou obyvatelé obyvatelé Břeclavi ani Pohořelic. Jinak tomu však bude v Mikulově a Hustopečích, kde si lidé budou moci vyřídit potřebné věci do dvanácti hodin dopoledne.

„Mezi svátky, pondělí a středa, plánujeme mít běžně otevřeno, jako míváme kterékoli jiné pracovní dny. Akorát úterý a čtvrtek mohou lidé přijít po dohodě. Je tedy lepší, když si lidé zavolají a domluví se. Ale zaměstnanci na úřadě budou,“ doporučila tajemnice hustopečského městského úřadu Věra Linková.

Ta také vzpomněla na to, že týden mezi vánočními svátky je poslední, o němž by si lidé měli vyměnit svoje řidičské průkazy. „Myslím, že bychom výměny zvládnou měli. Nebude to podle mě tak tragické. Otevírací dobu kvůli tomu určitě měnit nehodláme,“ řekla Linková a doplnila, že na Hustopečsku se starými průkazy stále pyšní více než dvě stovky řidičů.