„Sobotní akce měla úspěch," pochvaloval si Ján Janovíček z odboru správních věcí a dopravy v Břeclavi.

Jak ale vzápětí přiznal, uvítal by klidně ještě větší zájem lidí. Čekací doba byla totiž minimální. „Během dopoledne sice bylo žadatelů více, ale kolem oběda to polevilo," přiblížil postupný úbytek lidí.

Celkem úředníci vyřídili padesát šest žádostí. „Z pětadevadesáti procent to byly požadavky na dětské pasy," konstatoval Janovíček.

Jak dodal, nápor žadatelů zejména o dětské pasy ani po sobotě na městském úřadě nepovoluje. „V krátké úřední dny, tedy v úterý a ve čtvrtek, sice nebývá lidí tolik, ale ty dlouhé, pondělky a středy, jsou horší," přiznal.

Proto také chtějí v sobotních úředních dnech v Břeclavi dále pokračovat. Kdy přesně ale ještě neví.

„Ještě před začátkem prázdnin uvažujeme, že další sobotu zaměříme na předávání dokladů," oznámil Janovíček plán na červen s tím, že vyzvednutí již vyřízeného cestovního dokladu bude otázkou nanejvýš pěti minut. Pro hotové pasy si totiž mohou přijít rodiče už bez dětí.

„Pro přijímání žádostí minimálně ještě dvě soboty vyčleníme i o letních prázdninách," ujistil.

Ti, kteří hodlají s dětmi cestovat do zahraničí, by měli mít při vyřizování jejich pasů na paměti, že na úřad musí přijít s dítětem jeho zákonný zástupce. S sebou musí mít občanku nebo pas a rodný list dítěte. K ověření státního občanství dětí doporučují úředníci vzít i rodné listy rodičů. Žádost a fotografii pořídí žadatelé na místě. Vyřízení pasu trvá maximálně měsíc.