Do Brna se jich vydalo necelých dvacet. „Kolegyně je taková dobrá duše. Když sama bojovala s těžkou nemocí, tak si ještě opakovaně posteskla, že nemocnici vysává zásoby krve a byla z toho taková lítostivá, protože to bylo v době, kdy se zásoby v krevních bankách tenčily. Tak jsme ji chtěli potěšit a dorovnat to, co ona spotřebovala,“ zdůvodnila organizátorka odběrů Veronika Nováková.

Nábor spustili Hustopečští na přelomu září a října. „Nemocnice po nás poměrně brzy dopředu chtěla seznamy. A v té první vlně se dárců nahlásilo hodně, ale v souvislosti s tím, jak se postupně zpřísňovala bezpečnostní opatření, a jak se čím dál více lidí dostávalo do karantény, zájemců postupně ubývalo. Nicméně nakonec jsme od Brna přivezli asi patnáctku prvodárců, kteří snad začnou chodit na odběry pravidelně, takže účel to snad splnilo,“ dodala Nováková.

Odměnou dárcům byl nejen dobrý pocit, ale i vlastnoručně vyrobené drobnosti. „Zapojili jsme děti z hustopečských mateřských školek, které vyráběly přáníčka a kamínky pro štěstí, které si někteří dárci dokonce žmoulali při odběrech v dlani, což bylo moc hezké,“ vyzdvihla organizátorka akce.

Jak poznamenala, všichni, kteří se z nemohli zúčastnit hromadných odběrů, přislíbili individuální dárcovství.

Ostatně jedním z důvodů hromadné akce byla právě osvěta. „Nemělo by smysl přivézt na odběry hromadu lidí, kteří se tam už víckrát neobjeví, takže doufáme spíš v to, že i ti, kteří dnes nemohli jet s námi, se objednají až budou moci. A prosíme i další, kteří o tomto kroku uvažují, aby na nic nečekali a šli do toho. Je to tam moc fajn, na vlastní kůži jsme si ověřili, že sestřičky v první řadě dbají na zdraví a bezpečí dárce, dokonce nám pár zájemců odmítly, takže opravdu není čeho se bát," vyzvala Nováková.