"Neztrácím optimismus a naději. Pokud nebude silně mrznout do poloviny května, tak věřím, že to ustojíme a nedopadneme tak jako loni. To jsme totiž nesklidili vůbec nic," připomněl sadař Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

V noci z úterý na středu očekává teploty okolo minus jednoho až dvou stupňů Celisa. "Lokálně bývá i chladněji. Počítáme s tím, že zřejmě v některém sadu zatopíme. Nebezpečí zde je, ale předpověď není tak zlá jako loni, kdy bylo místy i minus sedm stupňů. Akutálně nejsou stromy tak nakvetené, některé teprve kvést začínají, na jiných ještě pupeny spí," přiblížil Krejčiřík.

Břeclav zadala architektonickou soutěž k revitalizaci areálu tamního cukrovaru.
Cukrovar v Břeclavi zná novou podobu: Tvoříme polyfunkční čtvrť, říká architekt

Zapalování svíček chystají v noci na pátek také sadaři z Farmy U Tří dubů ve Stošíkovicích na Znojemsku. Právě tato noc má být z celého týdne vůbec nejchladnější.

Spalování propanu

Meteorologové předpovídají v údolích místy až minus šest stupňů Celsia. "Máme za sebou zatím dvě mrazivé noci, jednu ze čtvrtého na pátého dubna a druhou pak z pátého na šestého. Poprvé jsme naměřili minus čtyři, podruhé minus jeden stupeň. Kvůli větru jsme zatím omezení co se zapalování svící týče. V sadu jsme měli rozmístěná tři stacionární zařízení na bázi spalování propanu, která se otáčejí a vytvářejí teplo směrem od koruny stromů nahoru. Takto jsme schopní zvýšit teplotu o dva až tři stupně," popsal ředitel farmy Libor Kahoun.

Většinu stromů mají ve Stošíkovicích v plném, některé pak na třiceti procentech květu. "Oproti loňsku přišly mrazíky o trošku později. Pěstujeme také jabloně, višně a švestky. Těm by to již ublížit nemělo," doplnil Kahoun.

Velkokapacitní očkovací centrum v Blansku. Zázemí má ve sportovní hale v ulici Údolní.
VIDEO: Blanenští otevřeli očkovací centrum v hale. Vakcína je zatím pro 200 lidí

Na jihu Moravy jsou meruňky v květu zhruba od konce minulého týdne. "Jarní mrazíky nás trápí posledních několik let. Právě toto období je velmi rizikové. Nejúčinnější je z hlediska ochrany květů pálení svící, což je ale současně i nejnákladnější. Jako sadaři proto pečlivě zvažujeme, kde je zapálíme. Nyní nám situaci ztěžuje také silný vítr," podotkl místopředseda České ovocnářské unie a ředitel těšetické Pomony Ivo Pokorný.

Velká násada pupenů

Ve velkopavlovických sadech proto oheň nevzplane v mladých sadech. "Zde to není efektivní. Stejně tak ani v sadech, kde očekáváme nízký výnos. Svíce ale zcela jistě zapálíme v silném a hustém sadu, kde je velká násada pupenů, a který se nenachází v dolině. Právě v dolinách se totiž dá počítat s tím, že bude mráz intenzivnější," sdělil Krejčiřík.

V noci na středu očekávají meteorologové proudění studeného vzduchu od západu vlivem hluboké tlakové níže nad severní Skandinávií. "Má být oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Nejnižší teploty se budou pohybovat v rozmezí od minus jednoho do minus čtyř stupňů Celsia a povane mírný západní až severozápadní vítr," uvedla Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Nová mobilní aplikace Pozor tramvaj! začala fungovat od úterý.
VIDEO: Pozor tramvaj! Na riziko střetu s šalinou upozorní v Brně nová aplikace

Od čtvrtka do neděle má do střední Evropy zpočátku proudit studený vzduch od severozápadu. "Přes západní a střední Evropu se bude k jihovýchodu přesouvat tlaková výše a po její zadní straně k nám začne proudit teplejší vzduch od jihozápadu," upřesnila Záluská.

V noci ze středy na čtvrtek nejnižší teploty klesnou k plus jednomu až minus třem stupňům Celsia. V noci ze čtvrtka na pátek pak meteorologové očekávají nejnižší noční teploty v rozmezí od minus jednoho k až minus čtyřem stupňům Celsia. "Ty mohou v údolích klesnou místy až k minus šesti stupňům," poznamenala meteoroložka.