Mikulovský podnikatel, břeclavská historička či hustopečský horolezec. Lidé si jejich jména spojují s těmito profesemi. Ke každému z nich bude nyní třeba přidat i označení politik. Tedy pokud Josef Ševčík, Alena Káňová a Miroslav Caban dostanou od voličů v komunálních volbách dostatek hlasů a usednou v městských zastupitelstvech.

„Někteří politici jsou v Mikulově už příliš dlouho. Dost věcí by se mělo dělat jinak, třeba co se týče dotací. Každé nové koště dobře mete. Za málo peněz je třeba hodně muziky. Jako my, děláme spoustu akcí pro lidi,“ poznamenal podnikatel Josef Ševčík, který se rozhodl jít do voleb na poslední chvíli. Na kandidátce Věcí veřejných mu proto patří až desáté místo.

Ševčík si však z horší pozice na kandidátce těžkou hlavu nedělá. „Bude záležet na tom, jak budou lidé zaškrtávat. Nechávám tomu volný průběh. Mikulov je plný toho, že chci dělat starostu. Nebráním se ničemu, ale záležet bude na vůli voličů,“ dobře ví podnikatel.

Ještě před měsícem přitom Ševčík nebyl oficiálně Mikulovčanem. Trvalé bydliště měl totiž ve Velkých Pavlovicích. Po úvahách se nakonec přeci jen rozhodl přesedlat, a voliče osloví v Mikulově, kde provozuje Hotel Zámeček.

Z velehor do ODS

Dalším známou tváří, která se rozhodla zkusit štěstí v blížících se komunálních volbách, je manažer a cestovatel Miroslav Caban. V Hustopečích tomuto muži, který zdolal nejvyšší vrcholy všech kontinentů, patří čtvrté místo na kandidátce ODS.

Co ho k tomuto kroku přimělo? „Občanští demokraté udělali v Hustopečích obrovský kus práce směrem k rozvoji Hustopečí. Stal jsem se proto jejich sympatizantem. Mám konstruktivní nápady, kterými bych chtěl přispět k dalšímu zvelebování města,“ hýří Caban sebevědomím.

Protože je to jeho první politický počin, v případě úspěchu by rád přispěl svými zkušenosti v hustopečském zastupitelstvu. Vyšší cíle, například získat post starosty či místostarosty, si nedává.

Svou premiéru si v podzimních volbách odbude také historička a etnografka Alena Káňová, a to v Břeclavi. Kandiduje za sociální demokracii, jejíž je zároveň členkou.

„Jako historička jsem se zabývala i historií této strany v období první republiky, kdy vynikající osobnosti naší tehdejší společnosti patřily k levicovému táboru. A ráda bych pomohla i přes současnou neutěšenou situaci ve straně vrátit levici její původní morální a politický kredit,“ vysvětlila Káňová.

Podle jejího názoru by zejména komunální politiku měly dělat osobnosti, které již ve své profesi něco dokázaly, za nimiž je vidět trvalá stopa a ne jen známosti či protežování.

„Právě volební systém v komunálkách umožňuje voličům vybírat zastupitele dle jejich skutečné práce a osobnostního hodnocení,“ míní historička břeclavského muzea.