Jen o několik minut se osmasedmdesátiletý Stanislav Kovařík minul s televizním štábem, který ve valtickém Muzeu železné opony natáčel v neděli dopoledne. „Škoda," pronesl důchodce. Litovat ale mohli spíše filmaři. Do Valtic přijel pamětník s manželkou při příležitosti státního svátku 17. listopadu. A rovnou se podělil o zkušenosti s ostnatým drátem v pohraničí s průvodcem muzea a návštěvníky.

„Ve dvanácti letech jsem studoval v katolické škole. To ale po nástupu komunistů k moci nedopadlo. Stejně mě to nebavilo. Pak jsem chodil dva roky do Valtic na učiliště státních statků. Obdělávali jsme vinohrady až k hranicím, při tom nás hlídala i pohraniční stráž. Ale stejně jsme tehdy chodili na pivo až do Katzelsdorfu," zavzpomínal na počátky padesátých let Kovařík.

Hledal spolužáka

Život plný paradoxů. O tom by mohl Kovařík mluvit. Ještě v padesátých letech se totiž sám stal pohraničníkem na Šumavě.

V muzeu hledal na zdi se jmény obětí přechodů přes státní hranici i svého spolužáka z valtických studií. „Není tam. Asi ho zatkli. Vím, že se o útěk pokusil, když už byl na hranicích plot. Škoda, že neutekl předtím," řekl muž.

A jak vzpomíná na sedmnáctý listopad 1989? „Byl jsem doma. Sledovali jsme to v televizi a poslouchali rádio. Srpen 1968 byl horší, rádio tehdy nehrálo," porovnal dva milníky českých dějin Kovařík.

Nedělní třetí ročník Vzpomínky na nesvobodu, mimořádného zpřístupnění Muzea železné opony, nalákal podle jeho zástupců jak návštěvníky z regionu, tak turisty.

„Máme narváno. Někteří lidé zapálili svíčku za oběti přechodů přes hranice a boje studentů za svobodu. Vítají i možnost dát si svařák, dnes se docela hodí," uvedl ředitel muzea Petr Pajpach. A představil novinky: expozici lidových milicí a uniforem, figuríny zase dostaly i zimní kabáty.

Koncert a promítání

V sobotu zahrála na koncertě s názvem 17. listopad Blanka Šimoníčková s kapelou Čočka z Křepic. Spolu s dalšími undergroundovými skupinami oslavili státní svátek na místo původně plánovaného Podivína v Rakvicích.

„Studentská demonstrace mě před čtyřiadvaceti roky zastihla ve sklípku. Byla to jedna z mála, na které jsem tehdy nedemonstrovala. Bohužel," usmála se při vzpomínce žena z Křepic, která v kapele sedí za bicími a hraje na flétnu.

Studenti Soukromé střední školy Břeclav a Střední průmyslové školy Edvarda Beneše a Obchodní akademie si připomněli den boje za svobodu a demokracii už v pátek. Sledovali filmy mapující činnost nezávislých hnutí krátce před revolucí či stávku vysokoškolských studentů v roce 1968. Součástí projekce byla také beseda s pamětníky.