Modlíme se, aby už nová protihluková stěna byla hotová, říká hustopečský vinař Pavel Košulič. Silničáři stávající stěnu, která už neplní účel, zrekonstruují. Obyvatelé Hustopečí se tak zbaví hluku, který na ně nyní doléhá od dálnice D2.

Práce měly začít tento měsíc. Nakonec se ale jejich zahájení zpozdí. „Ještě nezačaly. Nyní pokračuje výběrové řízení na zhotovitele stavby. Předpoklad zahájení prací je v září,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Hustopečská starostka Hana Potměšilová sdělila, že měsíce už nerozhodují, důležité je, aby byla stavba pečlivě připravená. „Není tam jednoduchý terén. Po celé trase, kde je nová protihluková stěna plánovaná, se nachází asi šedesát dutin,“ řekla.

Silnice mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku.
Silnice u Věstonic je po letech průjezdná. Hrozí ale, že ji zase zavřou

Stávající stěnu dělníci kompletně zdemolují. „Na jejím místě postaví zcela novou v úseku mezi pětadvacátým a šestadvacátým kilometrem. Bude prodloužena na začátku i na konci o zhruba 150 metrů,“ zmínila Trubelíková.

Právě prodloužení stěny má obyvatelům pomoci. Proto přetrpí i případná omezení při rekonstrukci. „ V září bude vinobraní. Asi to bude o to složitější, ale musíme vydržet,“ prohlásil vinař Košulič, který má v blízkosti dálnice vinný sklep.

Nová stěna:

délka: 1863 metrů

prodloužení oproti stávající stěně: o 150 metrů z každé strany

kudy povede: po pravé straně dálnice D2 ve směru na Bratislavu

délka prací: 1 rok, zahájení v září

náklady: 90 milionů korun bez daně

Stavba nové stěny měla začít dokonce už loni, ale silničáři ji odložili. „Zdržení způsobila nutnost geotechnického a geofyzikálního průzkumu z důvodu existence historických sklepů v blízkosti D2. Závěry z doplňujících průzkumů jsme zohlednili v projektové dokumentaci,“ přiblížila Trubelíková.

V celé délce je stěna navržená jako neprůhledná s pohltivou výplní, jen na mostě bude průhledná. Práce potrvají asi rok, včetně tříměsíční zimní technologické přestávky. Náklady budou asi devadesát milionů bez daně. „Budou tam velkoprůměrové piloty. V místech, kam zasahují zasypané historické sklepy, bude protihluková stěna založena na prefabrikovaných patkách,“ uvedla Trubelíková.

Současná protihluková stěna patří k nejstarším v republice. O její opravu Hustopečští usilují už několik let. Silničářům poslali i petici, kterou podepsalo zhruba jedenáct set obyvatel.

„Provoz je stále větší. Pracuju v Centru volného času Pavučina, kde máme krásný park, zahradu. Když děláme s dětmi táborák, slyšíme projetí každého kamionu. Je to hodně nepříjemné,“ poukázala iniciátorka petice Ingrid Florusová.