„Vyučila jsem se kadeřnicí, pak jsem se ale přes kamarádku dostala právě ke stříhání psů. Ona mě to naučila. Tahle profese je pro mě určitě zajímavější, ke stříhání lidí bych se už asi nevrátila. Psi si nevymýšlejí, je ale pravda, že ne všichni vydrží dlouho sedět,“ srovnává Lucie Košťálová.

Mezi její nejčastější zákazníky patří jorkšírský teriér, bišon či maltézský psík. Za přibližně dvě hodiny v salonu je Košťálová vykoupe, vysuší, vyčeše, vyčistí jim uši, může jim ostříhat drápy nebo vytvořit sestřih podle nejmodernějších trendů.

„Často nechávají majitelé psům udělat krátký sestřih třeba s kohoutem na hlavě. Můj jorkšír má teď ale mikádo inspirované Viktorií Backham. A kamarád nechával psovi udělat pod ušima dva culíky,“ usmívá se dvaadvacetiletá žena s tím, že uvažuje i o barvení.

Přestože je podobných salonů v Břeclavi hned několik, na málo práce si Košťálová rozhodně nestěžuje. „Jakmile se oteplí, hned chtějí všichni své psy nechat ostříhat. Někteří ale své miláčky udržují stále, mají je i jako módní doplněk. Raději obětují peníze za psa než za sebe,“ dodává. Podle ní je to dobře, protože i pes potřebuje odpovídající péči a jejím zanedbáním mu mohou lidé uškodit.

Už také několikrát zažila, že pes v jejím salonu poslouchat nechtěl. „Snažím se je usměrnit, nejprve jen lehce, ale někdy musí pomoct i majitel. Třeba zavazujeme čumák i fáčkem, nerada totiž používám pastu na uspání,“ popisuje. Jindy zase musí pána vykázat ven, protože pes je neklidný. Rozhodně by ale neměnila.