Černé scénáře se naplnily. K jednatřicátému lednu hledalo v břeclavském okrese marně práci 7859 lidí. Oproti poslednímu dni roku 2009 to znamená nárůst o dalších šest set padesát uchazečů. Míra nezaměstnanosti v regionu se tak poprvé přehoupla přes třináct procent.

„Z hlediska procentuálního tady nikdy tak vysoká nezaměstnanost nebyla. Bohužel se potvrdily naše odhady. Na počátku roku 2005 jsme sice měli v evidenci ještě více uchazečů, ale to byl na Břeclavsku vyšší podíl ekonomicky aktivního obyvatelstva,“ uvedl ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.

Ten přiznal, že se obával možná ještě černějších lednových čísel. „Myslím, že už to o mnoho horší nebude, v únoru a březnu bude míra nezaměstnanosti spíše stagnovat. A pak se snad rozjedou sezónní práce,“ doufá v jarní zlepšení.

Současně se ale modlí, aby žádný významnější zaměstnavatel neohlásil snižování stavů. „Snad nás nic takového nepotká. Nějaké signály se sice objevují, ale pokud nemáme nic písemně na stole, nemá se cenu k tomu vyjadřovat,“ nechtěl být Marko konkrétní.

Ani navýšení počtu volných míst z prosincových 227 na 306 nechce přeceňovat. „Je to spíše nárazové. Momentálně nevím o žádném podniku, který by chtěl rozšiřovat výrobu. Ani lidé s vysokou školou nemají dnes na trhu práce nic jisté. V evidenci máme už zhruba dvě stě padesát vysokoškoláků,“ všiml si ředitel Úřadu práce Břeclav.

Z hlediska mikroregionů je situace tradičně nejhorší na Mikulovsku, kde je bez práce už přes hrozivých patnáct procent lidí. Není divu, že čtyři z pěti nejvíce postižených obcí jsou právě z Mikulovska. Jako „bronzový“ Sedlec s více než třiadvacetipro­centní nezaměstnaností.

„Spousta lidí pracujících v zemědělství a ve stavební výrobě skončila na úřadu práce. Přes zimu pro ně firmy nemají uplatnění. Situace se mírně zlepší až na jaře, kdy začnou některé zase nabírat zpátky,“ popsal už zaběhnutý scénář starosta obce Rudolf Pelán.

Podle něj doplácí Sedlec také na to, že v obci není tolik pracovních příležitostí ani podnikatelských aktivit. „Pokud nám to úřad práce umožní, vezmeme pět lidí na veřejně prospěšné práce,“ slíbil.

„Specifickým faktorem Břeclavska je, že v tomto regionu je vyšší podíl zemědělství a dalších sektorů s většími sezónními výkyvy zaměstnanosti,“ všiml si ekonom Marek Hatlapatka. Právě proto byl podle něj nárůst počtu lidí bez práce o něco razantnější než jinde.

Jinak se ale podle analytika společnosti Cyrrus Břeclavsko od jiných regionů příliš neliší. „Firmy obvykle nechávají propouštění na konec roku, a proto v prosinci a lednu skokově přibývá nezaměstnaných. V kombinaci se současnou ekonomickou situací o to víc,“ míní Hatlapatka.

Nezaměstnanost k 31. lednu 2010

Břeclavsko 4144  13,34 %
Hustopečsko 2195  12,94 %
Mikulovsko 1540  15,05 %
celkem dosaž. 7859  13,17 %