Pod okny důchodce Josefa Nováka z Březí na Břeclavsku jedou od středy šňůry aut na trase z Brna do Mikulova. Nedaleký hlavní tah I/52 je kvůli pracím na mostě uzavřený a objížďka v jednom směru vede kolem jeho domu. „Jsme nešťastní, nadáváme, ale nedá se nic dělat. Objížďku jinudy vést nemůžou,“ odvětil v úterý Novák na dotaz redakce, co místní říkají na situaci, ve které jsou. On i sousedé mají obavy, aby jim nezačaly náporem dopravy praskat domy.

Vladimír Vaněk z blanenského Klepačova má pět vnuček. Jedna je předškolačka a ostatní chodí na základní školu. Když se u Vaňků sejdou všechny, je o zábavu postaráno.
Uzavřené školy? Dědeček bude možná hlídat pět vnuček. Panika je přehnaná, říká

Silničáři nejdříve začnou demontáží mostního provizoria osazeného před rokem. „Potrvá zhruba deset dní. Pak zbouráme starý most a postavíme nový. Veškeré práce by měly skončit v první polovině prosince,“ sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Řidiči najedou až o deset kilometrů víc. Ve směru na Brno hlavní tah objedou přes Dolní Dunajovice, Brod nad Dyjí, a Novou Ves. „Opačným směrem povede objízdná trasa přes Novou Ves, Drnholec, Novosedly, Dobré Pole, Březí,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Zdroj: Iva Haghofer

Policisté nabádají řidiče, aby využívali stanovené objízdné trasy pro správný směr. „V obcích platí rychlostní omezení na třicet kilometrů v hodině. Kolegové budou na provoz ve zvýšené míře dohlížet a v případě potřeby ho i usměrňovat. Jsme připravení i na urychlené řešení dopravních nehod,“ informoval Šváb.

Osmatřicetiletý Vladan Weiss měl podle obžaloby zbít třiatřicetiletého Tunisana.
Sedmnáct ran a slzný plyn ve tváři. Po útoku v Brně mám noční můry, říká Tunisan

Na objízdné trase jsou také provizorní mosty. Jeden je i u Drnholce na Břeclavsku. Řidiči tudy jezdí na semafor. „Jel jsem tam hned po otevření a už jsem tam půl hodiny čekal. Zřejmě kvůli nehodě. Auta stála pomalu až na druhé straně Drnholce,“ řekl Deníku Rovnost řidič Petr Ševčík. Obává se vzniku kolon.

Představitelé Drnholce chtěli, aby silničáři kvůli objízdné trase přes městys vyznačili u tamní základní školy přechod pro chodce. „Jelikož je mimořádná situace, přechod povolili, v úterý měl být vyznačený,“ řekl starosta Jan Ivičič.

Starostka blízkých Pasohlávek Martina Dominová se obává, že řidiči pojedou přes její obec, přestože tudy objížďka nevede. „Kdo tamní situaci zná, automaticky už místo objíždí přes Pasohlávky,“ uvedla.

V Brně se objevující oznámení informující o zrušení nebo omezení akcí a školní docházky kvůli opatřením spojených s koronavirem.
Nakažených už je 64. Koronavirus ruší promítání, kina snižují kapacitu

Krajští silničáři objízdné trasy před zahájením uzavírky mostu přes Nové Mlýny zmapovali. „Aktuálně jsou průjezdné. Místy se mohou objevit výtluky, ale jakmile se něco takového vyskytne, opraví je,“ sdělil vedoucí oblasti Jih krajské správy a údržby silnic Ladislav Hádlík.

Přislíbil také průběžné opravy po dobu uzavírek a případně i důkladnější obnovu po jejich skončení.