Ševela se bojí, že rozkopané ulice mohou vinařům způsobit potíže v podnikání. „Zatím to ještě není příliš aktuální, protože stavební práce teprve začínají. Vlastně nikdo pořádně ani neví, co nás čeká. Uvidíme, co se z toho vyklube. Jestli ale zavřou celou obec, budeme to muset řešit, abychom se nedostali do problémů," nechal se slyšet.

Člen vinařského spolku tak popřel výrok starosty Brumovic Antonína Košuliče, podle kterého vzali lidé situaci s klidem. „Momentálně si nikdo nestěžuje a já doufám, že ani nebude. Obyvatelům jsme vysvětlili, o co jde. Řekli jsme jim, že stavba nových systémů je nezbytná a pro obec důležitá. Domnívám se, že to chápou a respektují," věří Košulič.

Stížnosti řidičů

Od začátku července je uzavřená také silnice mezi Podivínem a Lednicí, kde jsou odstavené oba pruhy, což mimo jiné poznamenává i dopravu v sousední Břeclavi. „Každý den jezdím po Lidické ulici a vidím, že jsou zácpy v poslední době větší. Hlavně o víkendech, kdy jezdí turisté na výlety, je to hrůza," soudí Břeclavan Libor Michl.

Vedoucí Správy a údržby silnic na Břeclavsku Ladislav Hádlík připustil, že stížnosti od řidičů zní. „Vždycky se najde někdo, kdo bude nespokojený, ale prostě se nedá nic dělat a šoféři to musí pochopit. Jde i o jejich bezpečnost. Opravit se to zkrátka někdy musí a řekl bych, že už tak špatnou situaci v Břeclavi to nemění," nesouhlasil s názorem Michla.

Přesto jedním dechem dodal, že větší pozornost by si zasloužilo dopravní značení na dálnici od Brna. „Snažíme se domluvit, aby na ní stála nějaká cedule, která by na uzavírku řidiče upozornila. Aby lidé, kteří míří od Brna třeba do Lednicko-valtického areálu, mohli sjet už v Hustopečích a využít objížďky," vysvětlil Hádlík.

Zátarasy stojí i na úseku mezi Mikulovem a Sedlecem. V tomto místě dělníci opravují silnici, doprava proudí pouze směrem na Sedlec.

Při cestě z obrácené strany je nutné se napojit na značenou objízdnou trasu. „Je to asi o něco delší, ale nic hrozného. Nehromadí se tam ani moc aut," zůstal nad věcí Ondřej Dvořáček z Valtic. Práce mají trvat do konce srpna.

přehled uzavírek
Mikulov – Sedlec: zúžení na jeden jízdní pruh, ve směru na Mikulov uzavřeno od 1. 7. do 31. 8.
Podivín – Lednice: neprůjezdné oba směry, uzavřeno od 4. 7. do 31. 10.
Brumovice: zákaz nákladní dopravy, uzavřeno od 11. 7. do 30. 11.

DAVID BALÁŠ