S tamními úředníky se v pátek spojit nepodařilo.„Žádost o dodatečné stavební povolení jsem řádně podal," poznamenal Petr Slezák, jenž tvrdí, že je majitelem dráhy. Podle listin dražební společnosti však stavba měnila majitele už před dvěma lety. Slezák je zároveň starostou obce.

Nyní ho čeká vyjednávání s majiteli pozemků, na které části „bobovky" zasahují. Podle jeho slov je jich minimálně deset. „Věřím tomu, že se domluvíme. Poradím si. Zatím nevím, na jak dlouho to celé ještě bude, ale letní sezonu už nechytnu," sdělil Slezák. Dráha je kvůli úřednímu zákazu už několik týdnů uzavřená.

Na verdikt čekají zástupci Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod, odkud Slezák získal na stavbu dotaci jedenáct milionů korun. „Závazný pro nás bude až výsledek, na který si podle všeho ještě počkáme. Pak budeme, nebo nebudeme konat podle našich pravomocí," vzkázala mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Pokud úředníci Slezákovu žádost odmítnou, hrozí mu, že bude muset vrátit dotaci v plné výši. Může se však ještě bránit odvoláním.

Představitelé ROPu před časem podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Chtějí vědět, zda došlo k porušení dotačních povinností. Stalo se tak zejména v souvislosti s dražbou, která se uskutečnila už v roce 2011. Podle listin tehdy dráha změnila majitele, což po dobu pěti let od udělení dotace není možné.

ROP se proto obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství v Praze, odkud trestní oznámení putovalo ke krajským žalobcům v Brně. Ti prošetřením pověřili policisty. „Případ dozorujeme, je ve fázi prověřování. Více bychom mohli vědět za několik týdnů," reagoval mluvčí státních zástupců na jižní Moravě Hynek Olma.

Na Slezáka dlouhodobě tlačí jeden z dodavatelů stavby Jiří Lhota a s ním spříznění lidé. Lhota po Slezákovi žádá miliony korun. Za technologii a půjčku. Starosta jeho slova odmítl.

Obě strany, které vedou obchodní spor, jsou v kontaktu i s ROPem. „Vždy, když se na nás obrátí, jsme vyšli vstříc a řešili jsme jejich žádosti tak, jak jsme ze svého titulu mohli," uzavřela Dobešová.