Opravit se to musí, uznale pokýval hlavou Ludvík Ivančic z Ladné. Měl na mysli most přes železnici u obce, který je již zhruba měsíc uzavřený. I po zákazu vjezdu jej však někteří řidiči dál využívali. „Dokud tam nestály bagry a policisté nerozdali nějaké pokuty, auta po mostě jezdila. Teď už si řidiči dávají pozor," postřehl Ivančic.

Most je ve velmi špatném stavu. Nahradí jej zcela nový. Stavba přijde zhruba na padesát milionů korun.

Podle ladenské starostky Renáty Priesterrathové většina obyvatel krok silničářů vítá. „Měla jsem trochu obavy, jak lidé zareagují, ale nejsou problémy. Řidiči, kteří přes most v době uzavírky jezdili, nebyli místní. Ladenští mířící na Podivín si našli jinou cestu," naznačila ve středu starostka.

Jak Priesterrathová tvrdí, k větším dopravním komplikacím zatím nedošlo. Někteří řidiči ale v Ladné bloudí. „Kudy mám jet na Podivín?" ptal se ve středu u značky s omezením zmatený řidič dodávky. Do Ladné přivezl nějaké zboží, kudy dál se pak ale musel dozvědět od jednoho z místních.

Jiří Frodl mu ukázal, že má projet kolem firmy Alba – Metal na konci Ladné a vzít to kolem letiště až na kruhový objezd u břeclavského nákupního centra. Poté se otočit a vydat se zpátky po hlavním tahu na Podivín. „Je to téměř devítikilometrová zajížďka. Ještěže já jezdím jenom na kole," poplácal Frodl řídítka svého bicyklu.

Starší muž se poté podivil, jaké tempo dělníci na stavbě nasadili. Zdálo se mu, že práce nepokračují dost rychle. „Zatím bagry jen stáhly břehy kolem mostu. Pokud to tak půjde dál, nevěřím, že ten nový vyroste v plánovaném termínu," zakroutil Frodl hlavou.

Podobně hovořila i starostka Ladné. „Průjezd možná mohl být ještě nějakou dobu otevřený. Přímo na mostě se víceméně nic neděje," uvedla Priesterrathová k dění na staveništi.

Bourání v noci

Jak oznámil vedoucí Správy a údržby silnic na Břeclavsku Ladislav Hádlík, dříve avizované dokončení stavby do konce listopadu zatím není ohrožené. „Pokračujeme podle plánu. Uzavírka všech tří cest na most tam být musela dopředu. Kvůli bezpečnosti silničního provozu. Jedná se o staveniště, pohybují se tam lidé i stroje," vysvětlil Hádlík.

Bourat most začnou dělníci na přelomu tohoto měsíce. „Bez výluk na dráze k tomu nemůžeme přistoupit. Proto může přístup vypadat poněkud liknavě," prohlásil šéf silničářů na Břeclavsku.

Železniční most půjde k zemi po částech vždy v noci. Proto by nemělo být omezení vlakové dopravy nijak významné. Nedávno takto ubezpečovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. „Není třeba se obávat. Výluky budou po tři dny a vždycky 
v noci. Cestujících se to nijak nedotkne," sdělila mluvčí.

Zakázané je projíždět oběma směry i přes další most u Ladné, který je o několik desítek metrů dál. Policisté už kvůli porušování dopravních předpisů oslovili vedení ladenské radnice. „Místo nemůžeme kontrolovat nepřetržitě. Doporučili jsme obci, aby spolu se silničáři učinili opatření," zmínila policejní mluvčí Kamila Haraštová.