Sexuolog Radim Uzel chce být senátorem za břeclavský region. Ke kandidatuře ho přemluvil expremiér a čestný předseda Strany práv občanů Zemanovci Miloš Zeman (SPOZ). Uzel se stane jedním ze soupeřů současného senátora Jana Hajdy (ČSSD).

„Bude to silný kandidát, protože je domácí. Ale myslím si, že kromě vína jsem specializaci rozšířil ještě o sexuologii, což mohlo být pro voliče zajímavější,“ řekl Uzel Břeclavskému deníku.

Břeclavsko si vybral záměrně. Tvrdí, že v regionu má řadu přátel a pravidelně za nimi jezdí. Zejména do Valtic. "Teď jsem dokonce napsal padesát stran do knihy o víně. K vinařskému kraji mám zkrátka vřelý vztah. Jsem přesvědčený, že bude vhodnější kandidovat tam, než někde u Prahy,“ mínil Uzel.

Dosavadní senátor Jan Hajda sexuologovo rozhodnutí už zaregistroval. Věří však, že lidé při podzimních volbách podpoří spíše jeho dosavadní práci.„Osobně k tomu nemám žádné výhrady. Každého protikandidáta beru vážně. Jen není z našeho okresu, což si myslím, že rozhodně není výhoda. Je určitě lepší, když se kandidát pohybuje mezi svými voliči,“ sdělil Hajda.

Uzel má jiný názor. Dlouhodobý pobyt v místě, za které kandiduje, není podle něj rozhodující. Na jižní Moravě tráví času dost.

„Jsem například pravidelným návštěvníkem Valtických vinných trhů, mám spoustu známých ve Svobodné republice Kraví Hora, můj rajón jsou ale také třeba Velké Pavlovice. Cítím se tam jako doma,“ uvedl Uzel.

Známý obličej vs. odvedená práce

Když v roce 2010 kandidoval do poslanecké sněmovny bývalý novinář Radek John, předseda Věcí Veřejných, strana vsadila na jeho „profláknutý“ obličej. Také díky tomu poté uspěla.

Že by jeden z nejznámějších sexuologů mohl těžit z podobné výhody, Hajda odmítá. „Myslím si, že známá tvář nebude velkým plusem. Lidé ocení práci, kterou už mohli poznat v minulých letech,“ řekl Hajda.

Uzlova kandidatura bude pro voliče zpestřením. A pro řadu z nich jistě také vhodná alternativa. Zvědavý na sexuologovo počínání je například Jeroným Kalous z Břeclavi.„Bez jakýchkoli politických preferencí si myslím, že pan Uzel by byl v poněkud statickém a na míru a úroveň vyčpělém senátu přínosem, a že by v politice mohl uspět,“ uvedl Kalous.Kromě Hajdy se Uzel postaví také Zbyňkovi Chlumeckému, jenž kandiduje za sdružení Pro Region.

Pokud Uzel na podzim uspěje, hodlá v senátu prosazovat témata, která jsou mu blízká a pokládá je za nevyřešená. Tvrdí, že jako důchodce s ukončenou sexuologickou praxí bude mít na práci v horní komoře parlamentu dostatek času.„Legislativa stále pokulhává. Až dosud nebyla možná třeba dobrovolná sterilizace, což ve většině evropských zemí možné je. U nás se takový zákon připravoval dvacet let a stále je s tím problém. Prosadit bych chtěl také volný prodej postkoitální antikoncepce, která zabrání početí ještě po pohlavním styku,“ dodal Uzel.