Chyba není na straně kraje, ale ministerstva životního prostředí. To vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně, který ve středu zrušil Územní plán velkého územního celku Břeclavska. Jeho součástí přitom byla i rychlostní silnice R52 z Brna do Mikulova.

Problémem podle vyjádření mluvčího Nejvyššího správního soudu Františka Emmerta bylo to, že se úřady měly při posouzení vlivu na životní prostředí řídit novým zákonem. A to se nestalo.

„Připomínky, které jsme k územnímu plánu měli už před pěti lety, jsou naplněné. Jelikož je územní plán zrušený úplně, znamená to pro mě, že došlo k velmi závažným porušením zákona při jeho schvalování. Někdo by se měl zamyslet nad tím, kdo to způsobil a kdo ponese finanční následky,“ reagoval starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník.

Hasník se spolu s dalšími obrátil i na veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Byl přesvědčený, že jsou jejich práva omezována tím, že se jejich námitkami nikdo nezabývá.

„Šest dní před schválením plánu zastupitelstvem Jihomoravského kraje vydal ombudsman zprávu, ve které píše, že při projednávání územního plánu bylo tolik chyb, že by se měly napravit. Krajští zastupitelé ji měli tedy k dispozici a stejně plán schválili,“ připomněl rok 2006.

Krátce po vynesení rozsudku se ke kauze vyjádřil také Pavel Černý z Ekologického právního servisu. „Přestože vedení kraje vědělo o kritice stavby ze strany ombudsmana i Nejvyššího kontrolního úřadu, tvrdošíjně pokračovalo v její přípravě. Tato nezodpovědnost se mu vymstila. Za škody, které obhajoba nezákonného územního plánu způsobila, nese odpovědnost vedení kraje, především radní pro územní plánování Anna Procházková,“ uvedl.

„Rozhodnutí mě nepotěšilo, protože je to časová ztráta. Děláme a budeme dělat maximum pro to, abychom mohli stavbu zahájit. Nyní budeme muset doplnit to, co bylo v územním plánu Břeclavska, do aktualizace zadání Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Odhaduji, že to bude asi tři měsíce skluz,“ snažila se být optimistická radní Anna Procházková.

Současně přiznala, že ji udivil ostrý útok ekologů. „Aniž by četli důvody, proč soud územní plán zrušil, tak napadali kraj a volali po mé hlavě, že jsme pochybili, porušili zákon. My ale nemůžeme kontrolovat jednotlivé rezorty, zda postupují podle platných zákonů,“ bránila se.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek rozhodnutí soudu respektuje. „Jakmile dostaneme oficiální odůvodnění, zvážíme všechny právní kroky. Počkáme si zejména na to, které orgány veřejné moci podle soudu pochybily,“ nechal se slyšet ve středu.

Zrušení územního plánu se týká i obchvatu Břeclavi. Ten se znovu odkládá. „Jsme z toho značně rozladění. Břeclav je v současné době s obchvatem města na bodě nula a ne vlastní vinou,“ konstatoval tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL KÁRNÝ