Rakvická radnice plánuje bytový dům vystavět nedaleko místního hřbitova. Komplex z dílny architektky Barbory Páralové, jehož cena se šplhá k padesáti milionům korun, nyní čeká na zpracování projektové dokumentace. „V loňském roce jsme se shodli na konečném výběru lokality. Nebude se stavět v zahradě základní školy, ale ve Dvorní ulici. Vybrali jsme studii, podepsali smlouvu o dílo na vypracování projektové dokumentace. Pak bude následovat žádost o stavební a územní povolení. Předpokládám, že projektovou dokumentaci a stavební povolení bychom mohli mít do tři čtvrtě roku. Poté už nás bude čekat jen výběrové řízení na zhotovitele a můžeme stavět,“ přiblížil starosta obce Radek Průdek.

Oprava silnice. Ilustrační snímek.
U Hustopečí vás zdrží semafor. Začala tam stavba kruháče

Bytů mělo být původně méně. Nakonec jich ale vznikne až šestnáct. „V suterénu budou jednopokojové byty s prostornými chodbami a sociálním zařízením, které budou řešené jako bezbariérové. Budou tedy vhodné pro soběstačné seniory,“ představil starosta Průdek.

Dispozice bytů ve vyšších patrech se pak bude lišit. „Půjde o dvoupokojové, třípokojové, ale i čtyřpokojové jednotky. Tyto byty chceme koncipovat jako startovací spíše pro mladé rodiny v bytové nouzi,“ sdělil starosta.

V areálu bývalé roty v Březí ke stávajícím osmi bytovým jednotkám o velikosti jednoho pokoje s kuchyňským koutem a sociálním zařízením přibydou další čtyři. Tentokrát půjde ale o byty spíše sociálního charakteru. Vlastní denní místnost bude mít k dispozici i ošetřovatel. „Podařilo se nám uspět se žádostí na sociální byty a získali jsme dotaci ve výši 5,5 milionu korun. Další čtyři miliony pak do projektu vloží obec,“ vyčíslil starosta Březí Miroslav Vymyslický, který věří, že začít stavět by v obci mohli už příští rok.

Vinohrad. Ilustrační foto
Špačci řádí ve vinohradech. Děla se musela vypnout, rušila noční klid

Obecní byty v Březí nyní slouží především místním. „Jde o mladé rodiny, které chtějí hned bydlet, máme zde ale i několik důchodců, kteří nemají možnost jiného ubytování. Přestože smlouvy standardně uzavíráme na tři měsíce, pokud lidé dodržují domovní řád, nemají domácí zvířata a řádně platí, pochopitelně mohou zůstat i déle. Především v případě, že se nemají kam jinam odstěhovat,“ ubezpečil starosta.

Bytové domy plánují postavit také soukromí investoři v místech, kde se dříve v Břeclavi nacházela mateřská škola Na Pěšině a restaurace Miami v Lidické ulici.