Připomínají vám iniciály V+W něco jiného než německá auta a při výrazu forbína se nestrachujete o své zdraví? Pak by vás mohla potěšit nedělní repríza hry Robin zbojník z repertoáru Osvobozeného divadla, kterou v Boleradicích od tří hodin odpoledne předvede tamní Divadelní spolek bratří Mrštíků. Vstupné na pozapomenutou hru Voskovce a Wericha se skladbami Jaroslava Ježka je příznivé, devadesát korun.

Divadelní ochotníci se v Boleradicích mohou chlubit více jak stoletou historií. V současné době se tamní herečtí nadšenci starají o chod jediného kamenného divadla s pravidelným programem v okrese Břeclav. Vloni nacvičili dvě nové hry, přizvali řadu hostujících souborů, uspořádali divadelní přehlídku či stylizovaný ples. Nyní usilovně zkouší na první letošní premiéru. Na konci dubna představí Gogolova Revizora.

Hra s melodiemi Jaroslava Ježka na motivy anglické zbojnické zkazky měla v městysu premiéru přesně před rokem. S úspěchy se nesetkala pouze při jedenácti reprízách na domácím pódiu, ale také na zahájení nové divadelní přehlídky v Hustopečích. Svým humorem a zpěvností tvoří protiváhu druhé hře loňska, Mrštíkově tragédii Maryša.

Režie inscenace se ujal brněnský herec Jiří Brabec. Ten sice patří k služebně nejmladším členům divadelního spolku, přesto v něm platí za jednoho z nejzkušenějších. Ze hry, která kombinuje půdorys dobrodružství lidového hrdiny Robina Hooda a společensko – politickou satiru třicátých let minulého století, chtěl zachovat co nejvíce původního. Kvůli náročnosti hereckých replik a Ježkových písní se tak při zkouškách zapotili všichni zúčastnění.

V Osvobozeném divadle se režie zhostil Jindřich Honzl, který s první pohádkou slavné dvojice zahajoval novou sezónu v roce 1932. Důraz na komické situace a kritiku sociální nespravedlnosti do hry přenesl také ze svých filmů Pudr a benzin a Peníze nebo život, které v témže roce s Voskovcem a Werichem natočil. Robin zbojník pod jeho vedením dosáhl na dvaaosmdesát repríz.

Kvůli historickým paralelám a nadčasovému humoru jitří sociálně kritický text hry emoce dnes stejně jako kdysi. A to jak známými písněmi, tak ústřední zápletkou o chamtivém šerifovi z Nottinghamu a zastáncem chudých, Robinovi. Humor a optimismus podporují kromě řady komických situací také typické předscény, v tomto případě dvojice nocležníků Roury a Trouby.

Byť Robin zbojník nepatří k nejznámějším hrám Osvobozeného divadla, inteligentní a angažovaný humor slavné tvůrčí dvojice s iniciály V + W rozhodně nepostrádá. V nastudování poctivých a oceňovaných divadelních ochotníků by tak měla jedna z loňských novinek souboru stát rozhodně za to.

PETR VLASÁK (autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)