V deset hodin dopoledne se v břeclavském Středisku volného času Duhovka sejdou příznivci takzvaných fairtradových potravin, aby posnídali férově. „Nekomerční veřejný piknik je určený příznivcům fair trade, aby společně férově posnídali lokální potraviny. A vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě nikdo neporušil lidská práva, nebylo poškozené životní prostředí či zneužitá dětská práce," objasnila hlavní záměr akce Pavlína Božková, která břeclavskou snídani již potřetí organizuje.

Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako kakao, kávu nebo čaj, ale také například domácí chleba upečený z místní mouky a čerstvých vajec. „Hlavním tématem snídaně je fair trade v každodenním životě. Chceme upozornit na to, že podpořit lidi, kteří pro nás pěstují kakao nebo kávu, můžeme každý den," uvedl Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

Piknik doladí kapely

Letošní férovou snídani 
v Břeclavi doplní bohatý program. „Uskuteční se bleší trh, promítání dokumentů, kreativní dílna pro děti a piknik hudebně doladí kapely," pozvala zájemce Božková.

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z Afriky, Asie a Latinské Ameriky příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.