Přečtěte si:

Vodník: Nejsem podvodník

V Poštorné se usadil vodník. Nebo spíš podvodník. Jiří Pánek vsadil na důvěřivost lidí, ze kterých tahá peníze. Zaštiťuje se přitom břeclavským loutkovým divadlem Radost, které se ale od jeho „podnikání“ distancuje.

„Možná se vám nebo někomu známému už stalo, že jste v Břeclavi potkali vodníka nebo klauna, který vybírá nezanedbatelné částky na břeclavské loutky. Rádi bychom upozornili, že tento pán jedná bez našeho souhlasu a vybrané peníze rozhodně neodvádí do naší pokladny. Je to osoba parazitující na jménu a činnosti Loutkového divadélka Břeclav,“ rozohnila se Radmila Pavelková coby mluvčí břeclavských loutkoherců. A potvrdila, že divadelníci zvažují, že se obrátí na policii. „Nikdy nikdo z našich řad nevybíral a nebude vybírat peníze tímto způsobem. Naše divadlo je financováno dotacemi města Břeclav a vlastními vystoupeními,“ řekla.

Podvodník využívá každé příležitosti. A počet oklamaných lidí roste. „Dala jsem mu dvacet korun. Tvrdil, že je to na divadlo a ukazoval mi nějakou fotku. Pozval nás pod zámek na Moravský den,“ potvrdila vodníkovu vynalézavost Markéta Otáhalová.

Falešný vodník, který nechyběl ani při otevírání Lichtenštejnských cyklotezek, se neomezuje jen na Břeclav. Mezi jeho oblíbená místa patřila donedávna i Lednice. „Začal k nám jezdit už před několika lety, nejprve jako šašek. Byl milý a příjemný. Pak jsem se ale dozvěděl, že si kostýmy vypůjčil a nezaplatil za ně. A že vybírá od lidí peníze. Přišel jsem za ním, že něco takového nechci vidět. Zahlédl jsem ho ještě na lodnickém fašanku, ale od té doby už se neukázal,“ popisoval provozovatel lodní dopravy v Lednici Jaroslav Martinek.

Muž středního věku, který dříve bydlel a „vydělával“ pravděpodobně v Brně, dluží i jinde. Třeba za ubytování v poštorenské restauraci U Doubků. „Ano, dluží tady. Kolik, to vám nepovím,“ nechtěla provozovatelka Eva Karlínová prozradit konkrétní částku.

Policie může podle mluvčí břeclavského ředitelství Alice Čechové začít jednat teprve tehdy, když si na muže bude někdo stěžovat. „Podá–li takový podnět divadlo, bude zřejmě jeho jednání možné kvalifikovat jako podvod a porušení cizích práv. Pokud by učinili oznámení lidé, od kterých pod nějakou záminkou vylákal peníze a nevrátil je, jednalo by se pravděpodobně o přestupek, za který by mu hrozila pokuta,“ sdělila Čechová. Jak dodala, policisté si vodníka už všimli, ale domnívali se, že patří k cirkusu.

Břeclavskému deníku se v pondělí Pánka přes veškerou snahu nalézt nepodařilo. Doma neotvíral a nebral ani žádný z mobilních telefonů. A jeho webové stránky se ukázaly jako falešné.

Vladimír Varga a Michal Šupálek