„Nejedná se už o radikální zásah, kdy pacientovi vznikne při operaci zhruba osmicentimetrová jizva,“ upozorňuje primář chirurgického oddělení v břeclavské nemocnici Jozef Šabo.

Operační technika, která se vůbec poprvé vyzkoušela ve Spojených státech, je k lidskému tělu velmi šetrná. „Jsou to pouze tři centimetrové vpichy, přes dutinu břišní. Operujeme vlastně přes monitor, kde vidíme, co se v pacientově břiše děje,“ vysvětluje Šabo.

Po zákroku zůstává člověk na lůžku jeden až tři dny. „U nás je to tři dny. Ale je možné, aby pacient už druhý den po operaci odešel domů. To by u staré metody nešlo,“ upozorňuje na výhodu Šabo.

„Rekonvalescence byla jinak až měsíc. Rána po skalpelu se sice na povrchu zahojila. Nicméně nesrostly ostatní vrstvy.“
Pokroková technika má ale i své nevýhody. Mohou jí být operováni pouze dospělí, navíc v dobrém zdravotním stavu – riziko hrozí zejména u lidí, kteří mají problémy se srdcem a dýchacím ústrojím.

„V tomto případě není možné využít lokální anastezii. Tento způsob zákroku jim nedoporučujeme,“ poznamenává primář, pod jehož vedením se v břeclavské nemocnici uskutečnila už více než stovka operací laparoskopickou metodou.

„Je důležité, aby se o ní lidé dozvěděli. Že je dostupná nově také v Břeclavi,“ dodává primář chirurgie.