Dva měsíce po komunálních volbách a voliče v Břeclavi stále ještě přesvědčují usmívající se lídři, že právě jejich politická strana nebo uskupení je to, které městu přinese největší užitek. Tedy alespoň na plakátech. Ty totiž z některých ploch ve městě dosud nevymizely.

„Mě by skutečně zajímalo, proč si v Břeclavi některé politické strany neuklidily svoji předvolební agitaci. Chodí se na sebe snad dívat, nechávají si plakáty do dalších komunálních voleb za čtyři roky, nebo už jim jednoduše nestačily peníze, aby je odstranili?“ podivoval se Miloslav Šale, lídr kandidátky břeclavských Zemanovců v letošních komunálních volbách, jenž se na Břeclavský deník s tímto postřehem obrátil.

„Trklo mě to, když jsem se podíval na webové stránky Pro Regionu, na kterých se od patnáctého října neobjevila žádná novinka,“ popsal Šale, který se domnívá, že není jediný, koho předvolební plakáty obtěžují. „Musím říct, že nás to docela s přáteli pobavilo,“ sdělil s úsměvem.

„V poslední době sice moc do Břeclavi nejezdím, ale když už večer městem projíždím, nejde si toho nevšimnout. Na některých místech předvolební agitace opravdu vadí a měla by se sundat úplně. Jinde by stačilo nahradit plakáty jinou reklamou, užitečnou pro Břeclavsko, jako jsou třeba rozpisy fotbalů, hokejů nebo vánočních trhů,“ zamyslel se student Petr Hlavatý z Břeclavi.

Jak poznamenal Šale, zapomenuté předvolební plakáty se podle něj týkají především Pro Regionu, jehož bannerů s kandidáty vídá dva měsíce po volbách nejvíce.

S křížkem po funuse

„Shodou okolností jsem byl právě na jednání se Zdeňkem Petrem a na toto téma jsme také narazili. Říkal jsem, že visím ještě někde v Poštorné a Martin Radkovič zase v Charvátské Nové Vsi. Nevím sice, jak to bylo smluvně dojednané, ale uděláme to tak, aby ty plakáty do deseti dní zmizely,“ slíbil zastupitel Pavel Dominik z Pro Regionu.

„Objednáme firmu, která plakáty nalepovala, aby je zase i sundala. Sem tam se někde po Břeclavi ještě vidím a říkám si, že už je to tak trošku s křížkem po funuse,“ připustil kriticky Dominik.

Hned dvojí srovnání se nabízí lidem nebo řidičům za odbočkou u areálu sladovny v Poštorné. Dodnes tam totiž shora pohlíží Konec Dymokracie Perspektivy pro Břeclav a banner ODS s radní Annou Procházkovou a Alešem Nešporem.

„Když jsme si plakáty zadávali, platili jsme za ně na určitý čas. Vlastníci těchto reklamních ploch by je měli na základě dalších objednávek přelepovat. Ty plochy nejsou naše a jaký režim si jejich majitelé zavedou, je čistě jejich věc. No a pokud nemají další poptávku, tak tam ty plakáty nechají,“ uvedla zastupitelka Dagmar Adámková z Perspektivy pro Břeclav.

Že by mělo tedy jejich politické uskupení plakáty odstranit, si nemyslí. „Abychom my organizovali nějaké odlepování, tak to určitě ne. Domnívám se, že podobným způsobem postupovaly i ostatní politické strany. Ve smlouvě jsme neměli nic o tom, že by bylo naší povinností plakáty odstranit,“ bránila se Adámková.

Břeclavská ODS předvolební bannery odstranit chtěla a také to udělala, ovšem v jednom případě narazila. „Snažili jsme se plakáty sundat co nejdříve, protože dávno nejsou aktuální. Jediné, s čím je problém, je ten velký v Poštorné. Břeclavský Tempos totiž nemá tak velké auto s výsuvnou plošinou, aby jej mohl sundat. Musí si tedy nechat přivést auto odjinud,“ vysvětlila radní Procházková a doplnila, že pokud je jí známo, jinde po městě se už předvolební bannery ODS nenacházejí.