Britská filmová novinka, která měla premiéru o Vánocích, vychází z děje Hugova románu z devatenáctého století. Snímek však více staví na úspěšném pařížském muzikálu z roku 1980, k němuž složil hudbu Claude-Michel Schönberg a libreto napsal Alain Boublil.

Oblíbenost Bídníků se zpěvy trhá rekordy. V Londýně je od roku 1985 reprízují dodnes, čímž se stali nejdéle uváděným muzikálem na světě. Přeložený byl do jednadvaceti jazyků.

Příběh galejníka Jeana Valjeana v sobě spojuje symbolický boj o svobodu. Ten se odehrává jak v osobní rovině, kdy Valjeana propuštěného z vězení zarputile pronásleduje policejní prefekt Javert, tak na pozadí Velké francouzské revoluce.

Sociální témata nevystupují ve filmu do popředí jako v knize. Muzikál na plátně totiž klade důraz zejména na romantický náboj, který s sebou nesou osudy postav.

Noví Bídníci mají hvězdné obsazení. V roli Valjeana září Hugh Jackman (X-Men, Austrálie), jako Javert jej pronásleduje Russell Crowe (Gladiátor, Americký gangster). Rolí Fantine dojímá Anne Hathaway (Zkrocená hora, Ďábel nosí Pradu).

V Bídnících se však blýskne také Sacha Baron Cohen (Borat) nebo Helena Bonham Carter (Velká ryba, Sweeney Todd). Režie takřka tříhodinového snímku se ujal Tom Hooper, jenž v roce 2011 dobyl Oscary s filmem Králova řeč.

Tentokrát Hooper vsází na spojení impozantních nástupů sedmdesátičlenného orchestru, procítěného zpěvu a působivé kamery. Kombinace dominuje hlavně při revolučních bojích, s nimiž snímek vrcholí a jež předznamenávají romantické zakončení.

Více než dvanáctisetstrán­kový Hugův román ve filmu ožívá už od třicátých let minulého století. Dočkal se i seriálové podoby nebo volné adaptace do období druhé světové války s Jean-Paul Belmondem. Se zpěvy a tanci však na plátně kin ožívá vůbec poprvé.