V pátek to oznámil starosta obce Jiří Osička. „Díky dotaci, kterou jsme získali ze Státního fondu životního prostředí a Evropského fondu regionálního rozvoje, zabezpečíme před sesuvem nejen čtrnáct domů, ale i páteřní silnici vedoucí přes obec, vodovod, plynovod a kanalizaci," informoval.

Obec původně získala dotaci bezmála 62 milionů. Náklady nebudou malé. „Celkem již teď vzrostly na čtyřiaosmdesát milionů korun. Na stabilizaci svahu máme desetimilionový úvěr," uvedl starosta.

Podle Osičky podíl obce dosahuje výše jedenácti milionů. Původně přitom neměl přesáhnou deset. Po zářijových sesuvech a nutnosti svah dočasně zpevnit, však náklady značně vzrostly. „O možnosti další podpory jednáme s Jihomoravským krajem," dodal bulharský starosta.

Pracovníci specializované firmy v první fázi, vyhloubí nové koryto řeky Dyje v délce zhruba tří set metrů. Zpevní jej jedenácti tisíci kubíky těžkého lomového kamene. Počítá se, že to stihnou do konce roku. Vyhloubená zemina poslouží na zasypání starého ramene a také kamenů navezených na svah v září a říjnu.

Nové koryto bude hluboké pět metrů. Na zavezení toho starého a zásyp svahu firma použije přibližně sedmdesát tisíc kubíků zeminy. „Pracovat na stavbě, která nejspíše skončí v dubnu příštího roku, budou dva bagry, buldozer a asi osm nákladních aut," spočítal starosta.

Obyvatelé Bulhar se nyní musí vypořádat se zvýšeným pohybem těžké techniky v obci. „Stabilizace je ale nutná. Podzim byl pro všechny velkou zkouškou," řekl Osička k událostem po lijácích, kdy došlo i na evakuaci lidí.