„I když se zároveň koná vinobraní i v Mikulově, počítáme, že lidí přijde přesto dost," uvedla kulturní referentka městysu Magdaléna Polachová. Podle jejích informací mají tamní penziony a další ubytovací zařízení na nejbližší víkend už plně obsazeno.

Kulturně nabitého programu Břeclavska si je ale Polachová vědomá. „Někdy na akci dorazilo i dvanáct set lidí, ale víme, že tento víkend je toho v okolních vesnicích a městech taky dost," přiznala.

Sílu a přitažlivost události, kterou připravuje jen s dalšími dvěma lidmi, vidí především v komorním prostředí městysu a intimní atmosféře. „Jsou tu různá zákoutí, kde si mohou hosté příjemně povykládat a seznámit se s jinými návštěvníky. Myslím, že všichni nevyhledávají přelidněné festivaly," doufala Polachová.

Podle ní sestavili organizátoři celý program tak, aby byl lákavý po celý den. „Všichni vystupující jsou velkým vábidlem. Mezi nejznámější se ale přesto určitě řadí cimbálová muzika OLiNa z Mikulčic," řekla.

Návštěvníci se mohou těšit i na cimbálovou skupinu Réva, která se snaží představit folk v moderní podobě. Mezi lidovými soubory a folklorními průvody mají své místo i regionální hudebníci s moderním repertoárem.

„Chceme dát prostor i moderním uskupením z okolí. Pozvali jsme z Břeclavi mladé energické kapely Nechce se nám a The Faldatores," prozradila Polachová.

Nejzajímavějším momentem by měl být průvod. Ten bude obrovský. Všichni účinkující umělci vytvoří dlouhé procesí, které v čele ponese vinný hrozen jako symbol otevření hory.

ADÉLA JELÍNKOVÁ