A to i přes to, že strážců zákona ubývá pomaleji než dřív – díky masivní kampani za desítky milionů korun policie jen loni nabrala přes 3000 nových lidí. Přesto tisíce policistů stále odcházejí a pravděpodobně dále odcházet budou. Jen kvůli služebnímu zákonu odejde podle policejních odborů do konce letošního roku až 1500 zkušených strážců zákona, tedy těch, kteří u sboru slouží deset až 15 let.

Zatímco předchozí ministři vnitra dělali vše pro to, aby k policii přitáhli co možná nejvíce nových členů, ministra vnitra v úřednickém kabinetu Martin Pecina prohlásil, že příští rok nábor nových policistů prakticky zastaví, a to kvůli finanční krizi. Zatímco současní policisté budou podle prognóz dál věšet nové uniformy na hřebík, na spočítání nových budou s nadsázkou stačit prsty jedné ruky.

Méně lidí, nižší objasněnost zločinů

Policisté přitom už delší dobu upozorňují na smutný fakt, že odchody především zkušených policistů ohrožují profesionální úroveň jejich práce jako takové.

Loni například policie zaznamenala téměř o 14 tisíc trestných činů méně než v roce předcházejícím. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba má jasno. Čtyřprocentní pokles odhalené kriminality se ani náznakem nepokouší vydávat za zlepšení bezpečnostní situace v republice, ale naplno přiznává, že policii se prostě ani zdaleka nedaří odhalovat trestné činy v takové míře, jako v minulých letech.

„Na naši práci měl výrazný vliv odchod téměř devíti tisíc policistů za poslední dva roky. Mezi nimi bylo i mnoho zkušených policistů,“ přiznává Houba a připomíná další skutečnost, kterou by se strážci zákona moc chlubit neměli. Přestože kriminalita statisticky poklesla, policistům se podařilo objasnit o dvě procenta méně trestných činů, než kolik vyřešili v roce 2007.

„Až budeme mít silnou pořádkovou policii, bude se nejen snižovat trestná činnost, ale budeme mít i větší objasněnost,“ dodal.

To se však s největší pravděpodobností jen tak nestane. Zatímco loni investovala policie do náborové kampaně, která zastavila letitý propad její základny, celkem 32 milionů korun a letos, i přes protesty sociálních demokratů jen o 12 milionů méně, pro příští rok chce Pecina, který ve funkci teprve nedávno na návrh ČSSD nahradil Ivana Langera z ODS, vystavit masivním příchodům stopku.

Nabírat za krize, nebo šetřit?

Podle Peciny je nutné nábor v době krize z ekonomických důvodů zastavit. Resort totiž potřebuje ušetřit až pětinu z plánovaného rozpočtu na příští rok.

„Krize se u policie projeví tím, že příští rok nebudeme nabírat policisty do plných stavů,“ překvapil všechny nedávno Pecina.

Politici z obou stran politického spektra totiž hospodářskou krizi od počátku považovali za ideální dobu, kdy nové lidi k policii naopak nabírat. Například poslanec ODS a člen bezpečnostního výboru sněmovny Jan Vidím krizi považuje za nejlepší náborovou kampaň, která policii na rozdíl od té oficiální nestojí ani korunu. Podobně to vidí i bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc.

„Státem placený policista má totiž větší jistotu, že příští měsíc dostane výplatu,“ vysvětluje Vidím, proč by policie měla hospodářskou krizi využít spíše k nabírání dalších členů.

Už teď se přitom policistů zoufale nedostává. Nejhůře je na tom pořádková a kriminální policie. Další vlnu odchodů předpokládá šéf policejních odborářů Milan Štěpánek na konec letošního roku.

Pokud totiž zkušení policisté opustí sbor ještě letos, vydělají na odchodu díky služebnímu zákonu mnohem více, než kdyby u policie zatím zůstali a úvahy o případném odchodu nechali na příští rok.

Personální krize u policie