Vysněným vyhlídkovým letem ji k narozeninám překvapili sousedé.

„Byla to nádhera, vůbec jsem se nebála. Před sousedy jsem se zmínila, že byl vždycky můj sen se proletět v letadle nad Lanštorfem. Ale že už teď ve svých letech asi těžko poletím. Říkali mi totiž, že kvůli nemoci a věku už nemůžu,“ svěřuje se stále ještě dojatá rodačka ze Staré Břeclavi.

S nápadem dostat ji do oblak přišel Josef Vaškovič. „Zeptal jsem se na letišti, jestli dělají vyhlídkové lety. Potvrdili, že ano. Řekl jsem jim, že bych ho chtěl objednat pro paní, která má devadesát let. Vedoucí letiště nejprve váhal, ale když jsem argumentoval, že normálně chodí a jezdí na kole, řekl: Přivezte ji a vyzkoušíme to,“ vypravuje.

Teprve poté přišel za sousedkou s tím, že má pro ni zamluvený let. „Napřed nechtěla, ale já jsem se nedal: Teď už se nebudete vymlouvat, letadlo je připravené na půl druhou, takže za hodinu pro vás přijedu a jedeme. Nakonec se nechala přesvědčit,“ usmívá se Vaškovič.

Do letadla stařence pomohli galantní piloti břeclavského aeroklubu. Schůdky chyběly, takže musela do kabiny vylézt přes křídlo. Letěla v čižmách a ve slováckých šatech. Na sobě měla i vlňák.

„Když se pak vrátila dolů na zem, svěřila se, že to byl její nejhezčí zážitek. Že viděla shora svoje humno i celou Ladnou. Prolétla se také nad Lednicí. Byla z toho nadšená,“ těší souseda z Ladné.

Po přistání stále vitální ženu odvezl zpátky domů. Do oblak se prý možná ještě vrátí, podle toho, jak jí bude sloužit zdraví.