První problémy, jak tvrdí, nastaly už před podpisem kupní smlouvy. „Obec neměla smlouvu, která by odpovídala novému občanského zákoníku. Proto jsem pověřil svého právníka, aby ji připravil. Zadarmo jsem ji poskytl obci, která ji nyní používá," vyprávěl slušnou češtinou třiašedesátiletý muž s chorvatskými kořeny, který žije se svou českou přítelkyni už sedm let 
v Podkrkonoší.

Starosta obce pak podle něj podpis smlouvy několikrát na poslední chvíli odložil. Došlo k němu až 21. srpna. Současně prý trval na co nejrychlejším složení peněz. „Říkal mi – jste cizinec, musíte zaplatit hned. Proto jsem přivezl hotově požadovaných 418 650 korun 
a složil je v bance v Mikulově," popisoval Kučevič.

Jako v ruském filmu

Měsíc po uzavření smlouvy, třicátého září, mu ale k jeho velkému překvapení přišel dopis z katastrálního úřadu, že návrh na vklad se zamítá. „Byl jsem šokovaný. Řekl jsem starostovi, že pozemek se mi sice líbí, ale jeho jednání mi připadá jako z ruského kriminálního filmu," pokračoval cizinec, který žil u Berlína a několik let i v USA.

Narážel na zjištění, že pozemky nebyly vedené jako stavební, ale jako orná půda 
a ostatní plocha. „Nejdříve měla obec připravit dva stavební pozemky a pak teprve prodávat. Cítím se podvedený," postěžoval si Kučevič.

Starosta Dobrého Pole Bohumil Ott to odmítá. „Místa na stavění to jednoznačně jsou, že tam zůstala ostatní plocha, to rozhodně nebyl důvod k zastavení řízení. Zájemci o zbývající dva pozemky nemají s návrhem na vklad problém," argumentoval Ott.

Důvodem pro zastavení řízení bylo podle něj pochybení Kučevičova právníka. „Při vkladu do katastru nemovitostí vyšlo najevo, že zatímco my jsme stanovili jeden termín vztahující se k předkupnímu právu, on tři. Na této nesrovnalosti vše ztroskotalo. Mrzí mě, že to vrhá špatné světlo na práci obce, ale my jsme v tom nevinně," bránil se starosta.

Podvod? Ne, chyba

Jeho „verzi" podpořila i ředitelka břeclavského pracoviště katastrálního úřadu Jana Zemánková. „Problém nastal při zřizování předkupního práva, které bylo jinak v návrhu na vklad a jinak ve smlouvě. 
O žádný podvod nešlo, místa na stavění to jsou. Že jsou pozemky při prodeji vedené jako orná půda a ostatní plocha, není nic neobvyklého. Není to důvod k zamítnutí návrhu na vklad, umíme si s tím poradit," sdělila Zemánková.

Současně ale dodala, že starosta by měl kupujícího na existující rozpor upozornit.

Kučevič se po odmítavé odpovědi katastrálního úřadu rozhodl, že odstoupí od smlouvy. V pátek 24. října přijel do Dobrého Pole vše uzavřít. „Musel jsem podepsat prohlášení, že nepodám žalobu proti rozhodnutí katastrálního úřadu. Co mi zbývalo, peníze jsem chtěl zpátky," řekl Břeclavskému deníku.

Z půlročního martyria je stresovaný a unavený. „Přežiju to, ale přijde mi to smutné. Nechtěl jsem kupovat pozemek od soukromé osoby, abych se nestal obětí podvodu, a nakonec se takto nefér zachová obec," posteskl si Kučevic.

A pokračoval. „Dva měsíce jsem měl peníze na účtu obce, navíc jsem si už nechal vyprojektovat dům, což taky nebylo zadarmo. A pak zjistíte, že se ani nejedná o stavební pozemky a jeden z nich je ke všemu bez přístupu," upozornil na další z problémů.

Ott: Zájemce máme

I ten ale starosta obce odmítl. „Mezi stavebním místem 
a silnicí je obecní pozemek, není pravda, že by na něj neměl přístup," reagoval.

A vyjádřil se i k dalším obviněním ze strany cizince. „Odmítám, že by měl pan Kučevič jiné podmínky než kdokoliv jiný. Každý ze zájemců, nejen on, musel složit peníze na účet obce před podpisem kupní smlouvy. Že nám ji jeho právník připravil, jsem uvítal, ale byl to jeho návrh, na kterém trval," zmínil Ott.

Podle něj udělali Dobropolští vše, co bylo v jejich silách. „Chybu udělal jeho právník, ale on si to nepřizná. Stále nás osočuje. My nemůže za to, že 
v České republice jsou zákony a lhůty nastavené jinak než 
v Německu. Nařkl nás, že jsme ho chtěli podvést, ale my jsme mu všechny peníze vrátili, když si to přál. Na oba pozemky už máme další zájemce," informoval starosta.

Kučevič se však stále nevzdává. „Ještě to pro mě není konec. Počkám, jak dopadnou povolební vyjednávání a kdo bude starosta. S novým jsem ochotný jednat. Tomu dosavadnímu už ale nevěřím," podotkl chorvatský Němec, který má i plán B. Po stavebním místě se porozhlédne v okolí.