Hygienici domov v září uzavřeli kvůli nemoci Covid-19 mezi klienty i zaměstnanci. Zástupci zařízení ve čtvrtek zveřejnili na webu, že je tam nyní pozitivních sedmnáct uživatelů a tři zaměstnanci. Žádný není hospitalizovaný a průběh nemoci u uživatelů je lehký.

Volit mohou i pacienti, kteří v době krajských voleb budou hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici Brno. Za předpokladu, že mají voličský průkaz a trvalé bydliště v Jihomoravském kraji. „V pátek 2. října budou osloveni zdravotnickým personálem, kterému sdělí, zda si přejí uplatnit své volební právo, a následně je navštíví volební komise," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Volit do Senátu v rámci této nemocnice nebude možné, protože nespadá do senátního obvodu.

Svůj hlas v krajských volbách mohou odevzdat rovněž pacienti z Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Volit mohou pacienti s voličským průkazem. Zatím vytváříme seznam, který předáme na radnici Brna-středu, pak přijdou členové volební komise s urnou a půjdou na konkrétní místa podle seznamu," přiblížila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Voleb se mohou zúčastnit i pacienti s pozitivním testem na koronavirus. Případné zájemce pak podle mluvčí řeší speciální volební komise Jihomoravského kraje. „Nikoho takového ale zatím nemáme,“ řekla Lipovská ve čtvrtek kolem půl dvanácté.

S těžkostmi se potýkají kvůli koronaviru těsně před volbami v Rohatci na Hodonínsku. Konkrétně při obsazování volebních komisí, které jsou v obci tři. „Naše problémy neustávají, ještě ve čtvrtek ráno mi volala členka komise, že je v karanténě, takže jsem musel shánět náhradníka. Naštěstí nám Hodonín zařídil zapisovatelky, takže bychom měli nejdůležitější post vyřešený až do konce voleb,“ sdělil rohatecký starosta Jarmil Adamec.

Připomněl, že náhradníci mu už vyšli vstříc celkem v sedmi případech. „Letos navíc strany nominovaly do komisí velice málo lidí, takže jsem jich musel tři čtvrtiny doplňovat tak, aby byly v odpovídajícím počtu. Někomu se může zdát, že jde o pěknou brigádu za 2300 korun, ale v této době se do ní opravdu nikdo nehrne. Navíc na dědinách často bývají v komisích starší lidé, kteří se nyní kvůli koronavirové situaci bojí,“ dodal starosta.

Podle mluvčí kraje Brindzákové mají starostové metodiku, jak postupovat v případě, že se někteří členové volebních komisí ocitnou v karanténě. „Nejprve osloví náhradníky, které mají mít připravené. Nově ministerstvo vnitra domluvilo i dobrovolné hasiče. I oni budou nachystaní. Pak se ovrátí na obec s rozšířenou působností. V případě, že by tohle všechno selhalo, pak to začne řešit krajský úřad Jihomoravského kraje," sdělila.