Koupil byt v dražbě, ale bydlet v něm nemůže. Tomáš Kovařík z Horních Věstonic na Břeclavsku si nemovitost v Mikulově pořídil díky nabídce exekutorského úřadu, jenž dal byt do prodeje kvůli dluhům původního majitele. Dosud v něm však žije jeho otec, s nímž se Kovařík i přes prokazatelné dokumenty o vlastnictví nemůže dohodnout na vystěhování.

Případ se mezitím dostal na stůl policistů i k uším vedení mikulovské radnice. „Byt mi měl předat už dvaadvacátého prosince. Nakonec jsme se domluvili, že se vystěhuje k prvnímu únoru. Nestalo se,“ řekl Kovařík.

Muže zastupuje mikulovský advokát a radní Vojtěch Mihalík. „Jedná se o velmi smutnou rodinou situaci, kdy otec daroval byt svému synovi. Nadále jej měl doživotně užívat, přičemž však po několika letech došlo bez vědomí otce k prodeji bytu v dražbě, a to pro dluhy jeho syna,“ uvedl Mihalík.

Podle něj by se otázka, zda dražbou (ne)zanikla původně uzavřená smlouva, měla vyřešit civilní cestou. S tím Kovařík nesouhlasí.

Tvrdí, že v podmínkách koupi nebylo žádné věcné břemeno a trvá na vystěhování. Podal trestní oznámení na policii a na úřad návrh na exekuční vyklizení. „Raději ani nebudu komentovat, co mi policisté zavolali. Upozornili mě, že podobný případ už se stal a majitel se do své nemovitosti nemohl dostat pět let,“ kroutil Kovařík hlavou.

Policisté případ prověřili, dále zabývat se jím ale nebudou. Kovařík se má obrátit na civilní řízení.

Právní zástupce dosavadního obyvatele bytu Břeclavskému deníku Rovnost sdělil, že muž se vystěhovat chce. Nemůže podle něj nadále snášet tlak a výhrůžky trestním oznámením. „Shání si jiné bydlení a chce se odstěhovat. Vydražitel tak touto cestou dosáhne svého, byť tedy otázka, zda-li v bytě můj klient žije oprávněně či nikoliv, doposud není vyřešena,“ oznámil Mihalík.

Kovařík se mezitím obrátil také na vedení Mikulova. Impulsem byl jeho rozhovor s mužem žijícím v bytě. Ten podle jeho slov řekl, že mu advokát díky postu radního nabídl pomoc při přidělení městského bytu. „To už mi spadla brada,“ poznamenal Kovařík.

Mihalík něco takového důrazně odmítl s tím, že není členem bytové komise, která žádosti posuzuje. Při hlasování v radě, jež dává přidělení definitní razítko, upozornil na možný střet zájmů a zdržel se. Žádost schválená nebyla.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial upozornil, že na přidělení bytů jsou striktní pravidla. Město také v případech nouze nabízí mimořádný azyl. „Je to ale pro lidi, již se do problému dostali ne vlastní vinou. Pomáhali jsme například muži, který přišel o nohu. Případ, v němž vystupuje pan radní, byl však o něčem jiném,“ dodal Koštial.