Zátiší se sýrem, vínem a starožitným nádobím i masopustní večeře zdobí zdi mikulovské galerie v Kapucínské ulici. Novosad tam svými fotografiemi připomíná odkaz barokních umělců.

„Zatímco do obrazů lze světlo prostě zakomponovat, fotograf stráví hodiny jenom prací s technikou,“ vyzdvihla kurátorka výstavy a majitelka galerie Jitka Plesz, kterou na snímcích fascinuje především detail a technická brilance.

Studium děl malířských mistrů sedmnáctého století obohacuje Novosada vnímáním bohatosti barev, dramatičností práce se světlem a hlavně technikou šerosvitu. „Jejich fotorealistické ztvárnění námětu, dokonalá kompozice a rétorika jsou pro mne zdrojem trvalé inspirace,“ vysvětluje.

Koketuje proto s perfekcionismem. „Chtěl jsem vytvořit něco, co by mě charakterizovalo. Všichni o mně ví, že mi není nikdy nic dost dobré,“ pousmál se Novosad na vernisáži, která se konala v pátek a nabídla eat art bufet z kuchyně majitelky galerie. Hosté tak mohli ochutnat dokonce některé lahůdky ze snímků.

Novosad se fotografování věnuje od raného mládí, před třemi lety založil Školu digitální fotografie, kde působí jako lektor. Zaměřuje se především na krajinu, architekturu a zátiší. Eat art gallery navštívil poprvé na podzim 2009, Mikulov a jeho okolí se pro něj stal kreativní a magickou půdou.

„Vloni BoNo navštívil vernisáž výstavy Barokní zátiší, při které se zrodila myšlenka zkomponovat a vyfotografovat zátiší svých představ, se zaměřením na tematiku, kterou se delší dobu zabýval. Tím začala kreativní spolupráce mezi mnou a autorem,“ dodala nadšená Plesz, které se autorova díla velmi líbila.

Výběr z jeho díla je v mikulovské galerii Eat Art k vidění do šestadvacátého května. Výstava je prodejní, vstupné je pro zájemce dobrovolné.

DANA SMRČKOVÁ