Poměry v Evropském parlamentu asi nejlépe zná šestatřicetiletá Dagmar Švendová, která je devítkou na kandidátce KSČM. Posledních více než pět let totiž pracovala jako asistentka europoslance Vladimíra Remka, který je od ledna českým velvyslancem v Rusku.

„Spolupráce s Vladimírem Remkem pro mě byla obrovskou školou. Podílela jsem se hlavně na agendě výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, ale také na agendě rozpočtového výboru. Teď je čas na přijetí nové výzvy. Voličům chci nabídnout své zkušenosti které jsem v Evropském parlamentu získala," uvedla rodačka z Břeclavi.

Dvanáctkou TOP 09 je břeclavský podnikatel Luděk Mikulecký, jehož jméno je spojeno se společností Bors.

„Oslovilo mě vedení strany. Vzhledem k tomu, že jsem při svém studiu v posledních letech absolvoval mimo jiné 
i státní zkoušky z evropského práva, rozhodl jsem se kandidaturu přijmout. Rád bych hájil zájmy Moravy v oblastech jako doprava, ekonomika a podnikání," sdělil devětačtyřicetiletý Mikulecký, který za TOP 09 kandidoval 
i předloni do senátu.

Za ČSSD se jako pátá od konce pokusí o malý zázrak Břeclavanka Alena Andělová. „Vystudovala jsem sociologii a mám blízko k tématům sociální politiky. Konkrétně se chci zaměřit na regulaci hazardu na evropské úrovni. Mými dalšími prioritami jsou ochrana práv spotřebitelů a podpora vinařů a zemědělců celkově," zmínila Andělová, která vede v Břeclavi klub Sociálně demokratických žen.

To neparlamentní Moravané nasadili želízka z Břeclavska hned do první desítky. Jako číslo čtyři bude usilovat o přízeň voličů starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

„Všichni si myslí, že Evropská unie dění u nás nijak neovlivňuje, ale opak je pravdou. Kandiduji, abych mohl do těchto věcí také promluvit. Z europarlamentu by navíc bylo jednodušší obnovit na Moravě samosprávu, jakou mají spolkové země v Rakousku či Německu, a vrátit ji tak na mapu Evropy," řekl čtyřiatřicetiletý místopředseda strany.

Osmičkou Moravanů je pak kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. „Rozhodla jsme se podpořit Moravany, protože jsem rodilá Moravanka a jejich program mi připadá dobrý. Je to seskupení lidí, kteří jsou mi blízcí. Říkala jsem si, že už jsem ve věku, kdy bych se mohla v těchto věcech přímo angažovat," svěřila se Holásková, která kandiduje vůbec poprvé.

Volby do evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 23. a 24. května.

kdo kandiduje

ČSSD

č. 24 Alena Andělová, Břeclav

KSČM

č. 9 Dagmar Švendová, Břeclav

TOP 09

č. 12. Luděk Mikulecký, Břeclav

Moravané

č. 4. Tomáš Ingr, Pasohlávky

č. 8 Ivana Holásková, Lednice