Vinných sklepů jsme na Břeclavsku prodali víc než na Hodonínsku. Spočítal v pátek Petr Augustin, který má v Exekutorském úřadě Hodonín soudního exekutora Kamila Brančíka na starosti dražby nemovitostí.

„Jen za poslední dva roky si vzpomínám na minimálně tři případy dražeb sklepů na Břeclavsku. A to v Kosticích, Dobrém Poli a Nikolčicích," vyjmenoval Augustin místa, kde sklepy nedobrovolně změnily majitele.

„O sklepě prodávaném v exekuci nic nevím. Jen o kousku pole o pár metrech čtverečních, jehož majitelé dluží pojišťovně nějaké peníze. A domě, kde už řadu let nikdo nebydlí," překvapila prodej jednoho z nikolčických sklepů přes exekutora starostu obce Josefa Hrouzka.

Dražeb nemovitostí podle Augustina obecně přibývá. „Dostávají se do nich nemovitosti všeho druhu, od rodinných domů a chat až po ornou půdu. Výjimkou nejsou ani zcela vykácené lesní porosty. Lidé je koupí, získají dotace a zalesní je. V dražbách se objevují i zcela zdevastované a vybydlené domy," vyjmenoval specialista na dražby nemovitostí.

Ceny šplhají vysoko

Jak Augustin doplnil, hodonínský exekutorský úřad nabízí často i vinohrady z břeclavského regionu. „Zrovna před týdnem jsme prodávali vinohrad v Moravském Žižkově. A před třemi měsíci v Pouzdřanech. Je to poměrně časté, prodáváme i několik vinohradů do roka. Většinou se jedná o vinice ve vlastnictví fyzických osob, které se dostaly do problémů," informoval Augustin.

O vinohrady prodávané v dražbách je, jak tvrdí, velký zájem. Kupují je zejména jiní vinohradníci, kteří na nich chtějí hospodařit. „Obecně se dá říct, že cena běžně překročí cenu určenou znalcem. Do dražby se zapojují zájemci z řady míst republiky. A cena se často vyšplhá opravdu vysoko," pokračoval pracovník hodonínského exekutora.

Že do exekucí „padají" i sklepy a vinohrady, překvapilo drobného vinaře Vladimíra Sedláčka z Popic. „Osobně o nikom takovém nevím. Tyto věci si všichni vinaři, co znám, pečlivě hlídají," divil se Sedláček.

„Do problémů se může dostat každý bez výjimky. V okolí o podobném případu nevím, ale podívejte se na Francii. Člověk sype celý rok peníze do vinohradů, přijdou kroupy a tragédie je na světě. Živelné pohromy nerozlišují dobrého a špatného vinaře," zamýšlel se vinař František Bílek z Velkých Bílovic.

Podle Augustina je prodej majetku posledním řešením, jak peníze od dlužníka získat. „Celý proces prodeje nemovitostí trvá několik měsíců. Povinný má tak stále ještě možnost poměrně dlouhý čas věc aktivně řešit a prodeji v dražbě předejít úhradou exekuce," vzkázal lidem.

A doplnil, že dražby jsou v poslední době už pouze elektronické. „V prodeji jsme úspěšní z devadesáti procent," poukázal Augustin.