K noze. Lehni. Sedni. Povely, které se o víkendu nejčastěji ozývaly na hlohoveckém fotbalovém hřišti. Tam přijelo na výběrový závod ve výkonu sportovních psů pro mistrovství České republiky a mistrovství světa přes třicet psovodů se svými svěřenci z celé republiky. A také dva z Břeclavska.

„Psi se svými pány závodí ve třech disciplínách. Jsou to pachové práce, ovladatelnost psa a obranářské práce. V každé musí získat minimálně sedmdesát bodů ze sta. Pro postup na republikové závody potřebují alespoň dvě stě padesát bodů. Takže podle toho děláme žebříček,“ vysvětlil jeden z pořadatelů František Radkovič z břeclavského Kynologického klu­bu.

Jak dodal, královskou soutěží je právě pachová disciplína. „Ta píše celý závod. Když se pes někde zamotá, může mít pak vše sebelepší, už to nedožene,“ popsal s tím, že stopa je dlouhá osm set metrů a komisaři velmi pečlivě dohlížejí na to, aby psovod na svého svěřence nepromluvil nebo jej nenaváděl.

Na hlohovecké hřiště vyběhl se svým psem i Josef Šesták z Kostic. Za ovladatelnost získal pětaosmdesát bodů. „Je to dobrý výsledek, ale určitě jsme chtěli víc. Je za tím spousta práce a dřiny. Než vyjedete na takovýto závod, připravujete psa i tři roky,“ řekl s tím, že jeho současný německý ovčák Nex pracuje jako drogový pes.

Šesták s Nexem už dosáhli několika úspěchů. „Jsme vicemistři Slovenska, mistři republiky, přeborníci vězeňské služby, vítězové u armády a máme i druhé místo u celníků na přeboru. Pes je opravdu všestranný,“ usmíval se majitel šestiletého německého ovčáka. Nejvíce si cení desátého místa v mezinárodním závodě mistrovství německého ovčáka. Z víkendového závodu si nakonec odnesl šesté místo a postup na mistrovství České republiky.

„Hodnotíme podle mezinárodního zkušebního řádu. Ten vyžaduje, aby vše bylo rychlé, přesné a radostné. Nestačí, aby pes reagoval na povely. Když se na závod dívá laik, může mít pocit, že pes poslouchá na slovo, ale nakonec třeba odjede psovod s minimem bodů,“ uvedl Radkovič.

Při poslední disciplíně, kterou jsou obranářské práce, musí pes prohledat přesným stanoveným sledem makety. V poslední na něj čeká figurant. „Musí jej vyštěkat. Očekává se od něj rychlý a pevný zákus. Na povel jej pak musí pustit,“ vyjmenoval body, které se od psa hodnotící komisař očekává. Mezi třiatřiceti přihlášenými psy převažovali němečtí ovčáci. Představilo se i pár dobrmanů, knírači nebo belgičtí ovčáci.

Přečtěte si také: Bořetičtí vybudují psí útulek

„Z našeho kynologického klubu tady nikdo není. Na soutěže potřebujete nejen psa, ale i nervy, čas, peníze a um. Všechno dohromady má jen málokdo,“ mínil Radkovič.

„Jsme z Prahy. Sice to není jediný výběrový závod, ale jezdíme sem rádi. Potřebujeme získat body na mistrovství republiky. Psům se věnuji už čtyřicet let, vlastně od dětství,“ prozradil psovod Vladimír Souček.