„Kapela vznikla v roce 2007, kdy se spojili lidi z cimbálek, chrámového pěveckého sboru a divadla. Řekli jsme si, že to chce do lidové muziky přivést něco nového. A zatím jsme negativní ohlasy neměli," začíná vyprávění Ivo Kovařík, který v netradiční skupině hraje na basu a violoncello.

Pestrá sestava

Kromě Kovaříka jsou ve skupině tři mladé hudebnice. Jana Zaviačičová, která do „reje" přišla z cimbálové muziky Vonica, vládne cimbálu a černobílým klapkám kláves. Pavla Bukovská z Guráše zase vede kapelu na housle a violu. Kristina Zimová pro změnu střídá kytaru, akordeon a flétny.

Zvukově bohatou a pestrou kapelu doplňuje také kytarista, flétnista a harmonikář Kamil Veverka a hráč na perkuse Martin Brdečko. Všichni bez výjimky také zpívají.

„Základnu máme v Kobylí, kde i zkoušíme a míváme hlavní koncert roku. Většinou na podzim. Členové kapely ale pochází i z Brumovic, Břeclavi, Velkých Bílovic nebo Velkých Pavlovic. Hostují s námi i mladé hudební a pěvecké talenty z regionu," dodává Kovařík.

Žánrově se V hnízdě rej označuje jako slovácká world music. Jako vzor ve své tvorbě vnímají slavný Hradišťan s Jiřím Pavlicou.

„Vycházíme z lidové melodie, kterou hrajeme na jiné nástroje, než je přirozené. V kapele aranžujeme všichni, takže každý nápad posouvá skladbu dál. Někdy je to k bigbítu, někdy i ke ska. Vše se snažíme hrát akusticky," přiblížil Kovařík tvůrčí činnost skupiny, která se nebojí experimentovat.

Na koncertě tak návštěvník uslyší známé melodie z koutů českých, moravských, slovenských, irských i skotských. Kromě klasických nástrojů v nich ožívají africké, karibské či arabské bubínky, „australská fujara" didgeridoo nebo irská píšťala.

„Muziku děláme pro radost. Jelikož nám nezbývá moc času na zkoušky, nehráváme často. O to víc se na koncerty těšíme. Proto ani neřešíme album, spíš nahrajeme ukázku z koncertu a dáme ji na internet pro fanoušky," odkazuje basista na internetové stránky kapely.

Hráli s hvězdami

Za největší úspěch a zážitek kapely považuje setkání na akcích s žánrově spřízněnými kapelami. Například Fleretem, Čechomorem, Hradišťanem nebo Tomášem Kočkem.

S držitelem letošního Anděla za world music ostatně bude V hnízdě rej hrát na konci června ve velkopavlovickém ekocentru Trkmanka.

„Vše je propojené, Tomáš má ženu z Vrbice. Ještě dřív ale hrajeme v Kobylí. Tuto neděli tam doprovodíme zahájení fotografické výstavy v muzeu," uzavírá pozvánkou Kovařík.