Pokud jejich záměr vyjde, podstatně se prodlouží turistická trasa v podzemí a vznikne i prohlídkový okruh, což prohlídky zatraktivní.

„Novou turistickou atrakcí by se stal průchod tektonickou poruchou - úzkou podzemní prasklinou dlouhou osmnáct metrů,“ řekl vedoucí správy jeskyně Jiří Kolařík.

Současná prohlídková trasa měří 280 metrů. Jeskyní může do hodiny projít necelá stovka turistů. Pokud se ale zpřístupní nové prostory, vznikne prohlídkový okruh dlouhý asi 450 metrů a u vstupu do jeskyně již výpravy nebudou muset čekat, až vyjde předešlá skupinka turistů.

Za hodinu by pak mohlo projít jeskyní přibližně 240 turistů. Podle Kolaříka je nyní nutné vytvořit pohodlnou cestu z Jezerního dómu do Balvanitého dómu u vstupu do jeskyně.

Trasa již existuje, je ale místy tak úzká, že se jí lze jen proplazit. Bude proto nutné odstranit nánosy a překážející kameny. Trasa ven by vedla přes Bílou a Kruhovou síň a musela by na ní vzniknout čtyři schodiště. „Zkoumáme tyto prostory. Až s touto prací skončíme, mohl by začít vznikat projekt,“ dodal Kolařík.