Program velkolepých oslav zahajuje dopolední mše svatá v místním kostele svaté Kunhuty. Ta je již tradičně sloužená v chorvatštině, němčině a češtině, tedy ve třech jazycích, jimiž se v Jevišovce mluvilo po staletí.

Na hody se těšil například Vladimír Vojnar. „Ve vedlejší obci žili moji předkové. Jsem tu poprvé a moc se mi tady líbí,“ říká muž kráčející pomalým krokem k menší návsi, kde se zatím formuje průvod krojovaných. Ten se v čele s muzikou vydává k blízkému památníku, kde přítomní Moravané i Chorvaté napjatě poslouchají slavnostní projev.

Hlavní program hodů zahajuje opět průvod krojovaných, tentokrát už ale s nazdobeným kozlem Kvidem v čele. „Na Kvida jsme byli opravdu zvědaví. Mít kozla v průvodu je přeci jen netradiční. Moc si to tady užíváme,“ pochvaluje program slavnosti například Lenka Záhorovská, která přijela do Jevišovky až z Olomouce.

Průvod s kozlem míří ulicemi od kostela do nedalekého areálu, kde se odehraje hlavní program. Na podiu vystupuje soubor Pálava z blízkého Mikulova a také soubory Chorvatů z Rakouska. Přítomní diváci tak se zájmem sledují Kolo Slavuj a Tamburica Uzlop, jehož členové hrají na tradiční chorvatský nástroj tamburicu. Hudební vystoupení si užívá například Martina Nová. „Nikdy jsem tamburicu naživo neslyšela, je to nevšední a nezapomenutelný zážitek,“ pochvaluje si žena.

Organizátoři si pro návštěvníky připravili také řadu nejrůznějších her a soutěží, ale také tradiční jídlo a pití. Letošní ročník chorvatských hodů navíc představuje novou výstavu Barvy chorvatské Moravy mapující historii Chorvatů na Moravě. „Netušil jsem, že jsme s Chorvaty tak propojení. Je to super příležitost, jak se s naší společnou historií seznámit,“ říká například Petr Novotný z Břeclavi, který neváhá a stejnojmennou knihu, ze které výstava vychází, bez váhání kupuje.