Roman Koprivňanský žije v Klentnici dvanáct let. Pracoval u policie, po dokončení oboru sociální pedagogika na vysoké škole nastoupil jako vychovatel v mikulovském denním stacionáři Biliculum. Tam ze dne na den skončil a od úterý je novým starostou Klentnice.

Proč jste se rozhodl vyměnit práci vychovatele za starostenské křeslo?
Když došlo k úmrtí pana starosty Musila, hledal se kompromis na řešení situace. Na to, aby se dotáhly věci, které nastartoval pan starosta a současný místostarosta. Jsou tam nějaké představy a cíle, rozjeté projekty, které byly před třemi lety stanoveny. Oslovili mě někteří zastupitelé, abych převzal funkci starosty. Měl jsem samozřejmě problém v zaměstnání, bylo to všechno velice narychlo.

Nakonec to ale vyšlo…
Zaměstnavatel mi nakonec vyšel vstříc. Na základě pondělní volby na zasedání zastupitelstva mě uvolnil na patnáct měsíců do doby konání dalších komunálních voleb.

Zvolili vás zastupitelé do funkce jednomyslně, nebo se našly i hlasy proti?
V Klentnici bohužel lidé netáhnou za jeden provaz. Jsou nejednotné názory na to, kdo by měl obecní úřad řídit. Žiji tady dvanáct let, nejsem místní, takže někteří měli výhrady, že nemám dostatečnou místní znalost lidí. Myslím, že tomu tak není. Neznám sice každého osobně v obci, ale dvanáct let je dostatečná doba k tomu, abych poznal ty podmínky. Navíc mi bude po pravici stát místostarosta Vladislav Pavlačka, který podmínky zná.

Jak tedy zastupitelé hlasovali?
Včetně mě čtyři zastupitelé hlasovali pro to, abych tuto funkci vykonával. Dva byli proti mně, navrhovali jiného kandidáta a jeden zastupitel se zdržel hlasování.

Co vás čeká v těch dalších patnácti měsících?
Mým úkolem je, abych to za tu dobu nějakým způsobem odřídil, řídil administrativu, resty, které tady pravděpodobně zůstaly z důvodu dlouhodobé nemoci bývalého pana starosty.

Čím konkrétně začnete?
Prioritou je to, co nejvíc zanedbalo bývalé vedení radnice. Měl být mnohem dál projekt čistírny odpadních vod. Dostali jsme nabídku od senátora Hajdy, který je z Pavlova, na podporu při budování čističky. Dnes už to mělo být ve fázi zpracovávání žádosti v jednotlivých výzvách na peníze, které dává ministerstvo životního prostředí. Minulý měsíc jsme zjistili v terénu, že pozemek, kde má být čistička, bývalé zastupitelstvo nepohlídalo. Neodkoupilo ho v roce 2006 od majitelů a novým vlastníkem se stal podnik Agro Měřín, který tam má pole. V této chvíli by se dalo uvažovat o žádosti na výzvu na výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace v obci. Místo toho teprve budeme řešit, jak ten pozemek získat.

Co dále trápí Klentnici?
Je nutné dokončit výstavbu parkoviště za hřbitovem. V současném stavu je to tři nebo čtyři roky. Je tam sice pěkné zábradlí, ale vrchní deska není hotová. Po dopravní stránce je tam třeba udělat vjezdy. Další věcí je zpevnění chodníků na obecním hřbitově. Je třeba také upravit dopravu před obecním úřadem. Vzhledem k tomu, že je tady několik dětí z Mikulova v mateřské školce, vozí je sem auty rodiče. Kolem osmé hodiny ranní a ve tři odpoledne tak dochází k dopravnímu chaosu, nemůže tudy projet autobus.

To jsou nejbližší projekty. A jak se vyvíjí spolupráce obce s ústavem Srdce v domě?
Ta je v současné době na bodu nula. Budu ale ochotný jednat s paní ředitelkou, pokud bude z její strany snaha o domluvu na určitých projektech. Dnes vidíme jen to, že klienti ústavu se sestrami chodí na procházky po obci, ale zpětná vazba, že by se občané mohli podívat do parku v areálu ústavu a tak dále, ta není. Je to tvrdě izolovaný objekt.