„Tehdy to však ještě nebyl ústav, ale jakási charita, o jejíž provoz se staraly klášterní sestry,“ zavzpomínala si nynější ředitelka domova pro osoby se zdravotním postiženým Blanka Drobiličová.

„Celkem deset našich klientek si na tu dobu pamatuje, žijí totiž stále u nás. Přichystali jsme proto, ale nejen jim, takový komornější kulturní program,“ poznamenala Drobiličová.

A jak budou v Klentnici slavit padesátileté výročí? Bude se jednat víceméně o vzpomínkovou akci, na které přislíbil účast také starosta Mikulova Rostislav Koštial, místostarosta Eduard Kulhavý i poslanec Jiří Petrů. Oslavy, která by měla vypuknout ve středu ve čtrnáct hodin, by se měli zúčastnit i zaměstnanci, kteří jsou pamětníky otevření ústavu.

„Ale o samotný kulturní program se budou starat především naše klientky, které dostanou k dispozici i dobové materiály a kroniku. Z ní pak budou předčítat a budou vzpomínat na začátky našeho ústavu,“ prozradila ředitelka, která v klentnickém domově prosadila jednu zásadní novinku.

Na rozdíl od předešlého vedení si totiž vymínila, aby klienti mohli nerušeně opouštět brány ústavu. „Jsem na to pyšná. Tito lidé se mohou svobodně procházet po obci, jít si nakoupit, jet autobusem. Konečně tak mohou naplno žít,“podotkla.

Jak ale přiznala, nebylo to jednoduché. Nelibě to nesli někteří místní, kteří nebyli na pohyb lidí se zdravotním postižením po obci zvyklí. „Chvilku to trvalo, ale nakonec to proběhlo bez problémů. Těžké to však bylo i s našimi klienty, které jsme museli naučit, aby sami chodili například do přírody,“ prozradila Drobiličová.