„Z naší strany to s největší pravděpodobností nikdo nebude,“ prohlásil lídr tamní ODS Ladislav Vašulka. Občanští demokraté by měli podle jeho slov utvořit v Kloboukách koalici s ČSSD a právě Starosty a nezávislými.

Současný místostarosta města Lobpreis tvrdí, že tato uskupení jsou jednotná, ale o personálních záležitostech mluvit nechtěl. „Stále jednáme a vše dolaďujeme. Musíme mít jednotný program a vize,“ řekl Lobpreis.

Podle občanského demokrata Vašulky mohla mít kloboucká koalice úplně jinou podobu. „Hodně v rukách to měli lidovci, protože jsme jim jako ODS nabízeli spolupráci. Dokonce jsme se dohodli na pozici pana Klementa, kterého jsme navrhovali na starostu. Oni při vyjednávání tuto pozici nepřijali, dali se dohromady s nestraníky a posunulo se to dál,“ vylíčil Vašulka, který postoj lidovců nechápe. „Mohli být vítězi voleb,“ diví se.

Právě ODS je však podle jedničky na kandidátce kloboucké KDU-ČSL Pavla Klementa pomyslným jazýčkem na vahách. „My jsme chtěli založit velkou koalici z těch stran, které získaly ve volbách tři mandáty. Že by nám potom pan Vašulka nabídl místo starosty, tak to úplně pravda není. Když jsme s ODS jednali, tak nám naopak řekli, že ještě mají jednat s druhou stranou,“ poznamenal.

Vašulka předpokládá, že na ustavujícím zastupitelstvu, které se uskuteční na Martina v šest hodin odpoledne v sále kloboucké sokolovny, bude navržená tajná volba. V ní se rozhodne, která strana bude koho nominovat do rady.

„Volba musí být veřejná, aby občan věděl, koho volil. Tajná volba? To ať si dělají na Kubě nebo na Sibiři. Naplníme sokolovnu a budeme dělat neplechu,“ upozorňuje Miroslav Navrátil, lídr Sdružení nestraníků, které ve volbách získalo nejvíc hlasů.