Mnohem horší, než jsme čekali. Tak v pondělí okomentoval jihomoravský hejtman Michal Hašek zprávu ministerstva financí o propadu daňových příjmů krajského rozpočtu.

Jižní Morava plánovala, že z daňových příjmů získá pět miliard korun. Nejnovější analýzy ale ukazují, že to bude skoro o pětinu méně. Přesněji o 900 milionů korun.

Kraj chce proto omezit nové investice i dotace obcím. V ohrožení je například další etapa dostavby nemocnice ve Znojmě. „Pokud na ni nedá peníze stát, budeme určitě dlouho přemýšlet, zda vše zaplatíme sami,“ uvedl hejtman.

Konkrétní škrty v rozpočtu kraj navrhne až podle připomínek jednotlivých radních. „Ti mi do sedmadvacátého srpna předloží svoje návrhy. Pak rozhodneme co dál,“ nechtěl Hašek předjímat.

Téměř pětinový výpadek příjmů by mohl negativně pocítit například i mikulovský festival Kampanila. Na tradiční zářijové mezinárodní setkání pěveckých sborů totiž přislíbil Jihomoravský kraj organizátorům čtyřicet tisíc korun.

„Doufám, že kraj svůj slib dodrží. Pokud ne, zbylo by z festivalu torzo. Museli bychom omezit úplně všechno, kromě toho, co je zcela nezbytné. Například společenský večer,“ naznačil prezident festivalu Svatopluk Vrbka.

Kraj má být letos společně s městem Mikulov vůbec největším podporovatelem Kampanily. „Festival už je rozjetý, takže by se určitě konal, i kdyby peníze od kraje nebyly. Utrpěla by ale společenská úroveň,“ připustil dlouholetý šéf pořádajícího pěveckého sboru Virtuosi di Mikulov.
Výšku daňového propadu, kterou ministerstvo oznámilo, nečekali ani ekonomové. „Odhady ztrát se stále zhoršovaly, to je pravda. Ale takto vysoké číslo jsme nečekali,“ přiznal ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Kraj se podle něj musí připravit na problémy i v příštím roce. „Situace se sice stabilizovala, ale dál poroste nezaměstnanost. Tím pádem ubude plátců daní,“ upozornil.

Hejtman je v odhadech pro příští rok ještě pesimističtější. „Podle mě to bude stejně špatné, nebo dokonce ještě horší. Proto musíme škrty zahrnout i do rozpočtu pro příští rok,“ nastínil plány Hašek.

Kraj si vymezil tři oblasti, na kterých šetřit nechce: zdravotnictví, doprava a sociální péče. Na tom se shoduje i s opozicí. „Do těchto resortů se nesmí sahat. O ostatních pak samozřejmě budeme diskutovat,“ řekl komunistický zastupitel Vojtěch Adam.

Podle hejtmana i ekonomů budou muset příští rok výrazně šetři i obce. „Dostanou od nás nižší dotace. Ale v každém okrese chceme zřídit poradenské centrum pro starosty. Jeho pracovníci jim pomohou získat peníze z kraje nebo z Evropské unie,“ vysvětlil Hašek.

Obce a města už teď tuší, že budou muset výrazně šetřit. „Z krajského programu rozvoje venkova čerpáme přibližně sto padesát tisíc korun ročně. Pomohly nám zaplatit třeba opravu školního nábytku nebo knihovny. Příští rok jsme chtěli obnovit orientační značení v obci, ale musíme to odložit,“ sdělil starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

PETR JEŘÁBEK
MICHAL ŠUPÁLEK