Pět zastupitelů ze čtyřiadvaceti kandidátů vyberou v sobotu voliči v Kratochvilce na Brněnsku. Kvůli březnovému odstoupení jednoho ze zastupitelů totiž musí tamní obyvatelé vybrat nové vedení obce. Podobná situace je i v Přibicích na Brněnsku, kde se v březnu rozpadlo zastupitelstvo. I tam v sobotu lidé vyberou nové.

V Kratochvilce se voleb zúčastní čtyři sdružení nezávislých. Za obec krásnější, Za rozvoj obce, Pro obec přátelskou a Změna pro Kratochvilku 2011. Každé do voleb nasadí šest kandidátů.

Výsledky budou známé v neděli ráno, už nyní je ale jasné, že vedení obce se změní. Současná starostka Jana Trojanová totiž ve své pozici končí. „Po jedenadvaceti letech ve funkci starostky jsem se rozhodla znovu nekandidovat,“ uvedla Trojanová. Proč se tak rozhodla, odmítla komentovat.

Nové zastupitele musí v Kratochvilce vybrat kvůli tomu, že v březnu jeden ze zastupitelů odstoupil. „Od té doby nejsme usnášení schopní,“ vysvětlil důvod voleb současný místostarosta obce Antonín Nedoma. Jak volby dopadnou, nechtěl předvídat.

Nové vedení obce volí také v Přibicích. Ani tam totiž od března nefunguje zastupitelstvo. Důvod je ale jiný. Vedení obce se rozpadlo poté, co zastupitelé ze dvou kandidátek podali demisi kvůli opakovaným útokům opozice na starostu Františka Stankoviče. Jeho někdejší zástupce Miroslav Effenberger ho totiž viní ze špatného hospodaření. Koaliční zastupitelé rezignovali, protože v napjaté atmosféře se podle nich nedalo pracovat.

Do předčasných voleb se přihlásila jedna politická strana a čtyři uskupení nezávislých. O hlasy voličů budou usilovat kandidátky ODS, Pořádek a právo, Za soudržnost Přibic, Za rozvoj Přibic a Pro Přibice.

Obyvatelé obce mají o nové volby zájem. „Já osobně v sobotu volit půjdu. A určitě nebudu sama. Lidé jsou sice otrávení a znechucení z toho, co se děje, ale žijí tady. Nejsou to volby do parlamentu, tyto se jich přímo dotýkají,“ podělila se o svůj názor například Naděžda Lounková.

V obou obcích mohou lidé volit od sedmi hodin ráno do deseti večer. Pak začnou komise sčítat výsledky. „Odhadujeme, že u nás je budeme znát v neděli mezi jednou až čtvrtou hodinou ranní,“ uvedl místostarosta Přibic Effenberger.

MICHAL ŠUPÁLEK
JAN NĚMEC